You are here:  / Ogrzewanie / Z czego wykonać termoizolację domu?

Z czego wykonać termoizolację domu?

Dobra izolacja termiczna pozwala na znaczne obniżenie kosztów ogrzewania budynku. Już podczas budowania domu warto zadbać o zapewnienie odpowiedniej izolacji termicznej dla obiektu, dzięki czemu stanie się on o wiele bardziej energooszczędny.

Standardowe materiały izolacyjne

Najczęściej do ocieplenia budynku służyła niegdyś wełna mineralna bądź ewentualnie płyty styropianowe. Warto jednak podkreślić, że istnieje o wiele więcej materiałów, dzięki którym można wykonać solidną termoizolację budynku. Oczywiście, wełna mineralna i styropian są najczęściej wykorzystywanymi do tego celu środkami, a co najważniejsze, są to materiały względnie tanie. Współcześnie oferowana w sklepach wełna ma o wiele lepsze właściwości izolacji termicznej, niż kiedyś. Styropian zaś zyskał nowe zastosowania. Te dwie izolacje termiczne budynków mają już ugruntowaną pozycję rynkową i raczej niewiele materiałów będzie w stanie im zagrozić.

Nowoczesne izolacje

Na polskim rynku występuje wiele zupełnie nowych materiałów ociepleniowych, dzięki którym można wykonać doskonałą izolację termiczną. Zmianie ulegają również tradycyjne materiały, tj. wełna mineralna i styropian. W ofercie sklepów i marketów budowlanych znajdziemy nietypowe surowce do termoizolacji. Nieco inną mają one formę i inaczej się je układa. Tak właściwie, stanowią one uzupełnienie standardowej oferty materiałów izolacyjnych do tworzenia termoizolacji w domu jednorodzinnym i nie tylko.

Wśród nowoczesnych izolacji cieplnych domu wymienia się:

  • Materiał termoizolacyjny z połyskiem – dzięki błyszczącej powierzchni, jaką posiada taka izolacja cieplna, promieniowanie słoneczne odbija się od niej, pozwalając na zachowanie izolacyjności termicznej budynku. Budowa takiej termoizolacji jest warstwowa, zaś sam materiał w swojej budowie wykorzystuje metalizowane maty, które są cienkie i zwinięte w rolki. Pomiędzy folią aluminiowaną umieszczone są warstwy maty poliestrowej, folii bąbelkowej lub metalizowanej.
  • Płyty z okładziną o dużej twardości – są to na przykład płyty poliizocyjanurowe, które produkowane są z poliuretanu, mającego postać rozprężonej pianki. Stosowana jest ona m.in. do uszczelniania okien i drzwi. W płytach do ocieplania budynków zastosowano poliuretan ulepszony, nazywany w skrócie PIR. Patrząc na formę płyt z okładziną odnosi się wrażenie, że są one bardzo podobne do płyt styropianowych z bokami profilowanymi, ale są one w przeciwieństwie do nich, obustronnie okładane folią lub papierem typu Kraft, który dodatkowo je wzmacnia. PIR jest w chwili obecnej jednym z najlepiej izolujących pod względem termicznym materiałem.
  • Poliuretan PIR w stanie półpłynnym – taką izolację kładzie się bardzo prosto, ponieważ natryskuje się wybrane ściany z pistoletu, pod dużym ciśnieniem.
  • Tlenek krzemu – Aerożel – ma bardzo dobry współczynnik przewodzenia ciepła, jest to materiał przezroczysty i lekki. Jego porowatość maksymalnie może wynieść 99%.