You are here:  / Nieruchomości / Najlepsza nieruchmość

Najlepsza nieruchmość

Inwestowanie w nieruchomości to obecnie światowy hit. Analitycy szacują, że coroczny wzrost pieniędzy inwestowanych przykładowo w fundusze nieruchomości w pewnych krajach może przekroczyć sto procent. Powód?

Inwestycje w nieruchomości cechuje stabilność. Korzystają z nich również osoby, które nie mogą pozwolić sobie na wydanie wszystkich swoich oszczędności na zakup mieszkania czy domu, który potem oddadzą do wynajmu. Polaków, którzy zaciągają kredyty na inwestycje w nieruchomości jest coraz więcej. Sprzyja temu niskie oprocentowanie hipotek i względnie wysokie koszty wynajmu.

Raty z wynajmu

Inwestorzy dopiero, co zakupiony dom czy mieszkanie od razu oddają do wynajmu licząc, że comiesięczny czynsz zdoła pokryć raty kredytu. Fachowcy jednak ostrzegają, że ta na pierwszy rzut oka bezproblemowa inwestycja ma swoje ryzyko. Aby je ograniczyć musimy mieć dużo szczęścia i znaleźć odpowiednią nieruchomość.

Nieruchomość marzeń

Przede wszystkim musi być położona w okolicy, gdzie potencjalne zainteresowanie wynajmem jest największe. Jakość i wyposażenie mieszkania musi odpowiadać popytowi. A wszystko i tak zależy od upodobań klienta. Na przykład młode bezdzietne małżeństwa i finansowo samo wystarczający single chętniej zapłacą więcej za małe mieszkanie położone w centrum miasta.

Cena za usługi

Nietrudno się domyśleć, że sytuacja ta spowodowana jest nastawieniem lokatorów, którzy wynajmowane mieszkanie traktują jako tymczasowe rozwiązanie i dlatego też szukają miejsca w jak najlepszej lokalizacji, gdzie wszytko będą mieli pod ręką. Mają wysokie wymagania dotyczące infrastruktury. Chcą, aby okolica obfitowała w punkty sportowe i rozrywkowe. Mogą natomiast przymrużyć oko na wiek domu i jego umeblowanie. Sytuacja zmienia się, kiedy single założą rodzinę a młodemu małżeństwu urodzi się dziecko. Wtedy większość rezygnuje z wynajmu mieszkania i decyduje się na hipotekę na zakup własnego mieszkania.

Tylko dla obcokrajowców

Dużo obywateli ma nadzieję, że ich przesadnie drogą nieruchomość wynajmie obcokrajowiec żyjący i pracujący w Polsce. Dawne tendencje do oskubywania obcokrajowców już zanikają. Zapotrzebowanie i wymagania są bardzo różnorodne. Tradycyjnie w grę wchodzi cena. Można powiedzieć, że typowe trzypokojowe mieszkanie w bloku z podstawowym umeblowaniem i przystępną ceną jest tak samo atrakcyjne dla młodego nauczyciela języka angielskiego i robotnika z Ukrainy. Dla pojedynczych osób lub par bardziej atrakcyjne są małe, częściowo umeblowane mieszkania z mniejszym czynszem.

Kura, co znosi złote jajka

Najcenniejszą grupą lokatorów są czołowi menadżerowie pochodzący z krajów Europy Zachodniej. Często z całymi rodzinami przeprowadzają się do mieszkań o wyższym standardzie i z pełnym wyposażeniem. Na kosztach zazwyczaj im nie zależy, są w stanie płacić więcej chociażby, dlatego, że mieszkanie opłaca im firma. Ich wymagania są jednak nieprzeciętnie wysokie, mogą się na przykład domagać elektrycznie sterowanych rolet.

Luksus i bezpieczeństwo

Dziś nie należą do wyjątków wymogi 3 łazienek (mąż i żona mają swoje własne, trzecia należy do dzieci), ogrzewania podłogowego czy marmurowego WC. “Elitarni” klienci domagają się zabezpieczenia nieruchomości przy pomocy alarmu połączonego z centralą agencji ochrony, w budynku chcą mieć strażnika i recepcję. Jeżeli coś im się nie spodoba, bez wahania się wyprowadzają.

Powrót studentów

W miastach uniwersyteckich mieszkania wynajmują studenci i młodzi nauczyciele. Powiedzenie “biedny jak student” najwyraźniej nie dotyczy sfery mieszkaniowej, ponieważ tutaj studenci należą do najbardziej wypłacalnej grupy klientów. Zwłaszcza, jeśli Ci młodzi ludzie pochodzą z rodzin o wyższych dochodach. Często to właśnie rodzice nie chcą, żeby ich pociecha gnieździła się w akademiku. Studenci poszukują mieszkań zarówno małych rozmiarów, jak na przykład kawalerki, jak i wielopokojowych. Zwykle nie mają przesadnych wymagań dotyczących jakości mieszkania. Ci, którzy urządzają wynajmowane mieszkania na własną rękę, potrzebują jedynie kuchnię i większe meble typu łóżko czy szafę. Plusem jest, że zazwyczaj poszukują lokal od razu na cały okres studiów.