You are here:  / Ogrzewanie / Proste triki na zatrzymanie ciepła w domu

Proste triki na zatrzymanie ciepła w domu

Mieszkacie w domu, w którym bolą Was straty ciepła, zwłaszcza teraz – zimą? Jeśli tak, zapraszam do artykułu.

Być może jest tak, że mieszkacie w domu, który nie był budowany z myślą o energooszczędności. Już nie ta technologia, nie te materiały, przestarzałe techniki i rozwiązania… Dziś boli to najbardziej zwłaszcza w tzw. okresie grzewczym. Być może jest też tak, że nie macie środków lub ochoty na wyjątkowo obciążający remont budynku, który miałby go ocieplić i uszczelnić . Być może nie macie funduszy na wymianę drzwi wewnętrznych, okien, itd, itd…

Jeśli trafiło się wśród czyteleników bloga grono takich osób, spokojnie! nie traćcie nadziei Istnieje kilka prostych trików, które pozwolą Wam zatrzymać ciepło w domu. Oczywiście, poniższe rozwiązania nie są i nigdy nie będą tak efektywne jak np. ocieplenie budynku, ale z pewnością ułatwią Wam życie, zwłaszcza teraz – zimą.

Jak wiemy największe straty ciepła mają miejsce przy wszelkich otworach okiennych. Na rynku dostępne są rolety VELUX wykonane z zaciemniającego materiału o strukturze plastra miodu z powłoką aluminiową wewnątrz. Daje to dodatkową izolację termiczną zimą oraz chroni przed nadmiernym nagrzaniem latem. Proste, łatwe a jakie praktyczne.

Jeżeli nie chcecie lub nie możecie wymienić drzwi wewnętrznych do domu, warto zaopatrzyc je w „kołderkę”, czyli zawiesić przed nimi grubą zasłonę, koniecznie do samej ziemi, bez żadnych szpar. Podobnie potraktować warto wszystkie okna balkonowe lub wyjście na taras.

Na podłogach połóż dywany. Będą działać jak termos. Na dłużej zatrzymają ciepłe powietrze we wnętrzu. Będzie i cieplej i przytulniej.

Warto pamiętać o nawilżaniu pomieszczeń. Może nie wiecie, ale zatrzymuje to ciepło wewnątrz! Zazwyczaj zimą powietrze jest suche i bardzo suche, co szkodzi nie tylko utrzymaniu temperatury… Najlepiej zaopatrzyć się w nawilżacze, sprawdzą się również stare, dobre sposoby z pojemnikami z wodą zawieszonymi na domowych grzejnikach.

Znacie jeszcze jakieś patenty? Te szybkie, proste i niedrogie? Czekam na podpowiedzi!