You are here:  / Ogrzewanie / Montaż instalacji pompowej w centralnym ogrzewaniu

Montaż instalacji pompowej w centralnym ogrzewaniu

Planując modernizację centralnego ogrzewania w swoim domu i wymianę grawitacyjnego systemu otwartego, warto zapoznać się możliwościach, jakie niosą ze sobą instalacje pompowe.

Dzięki instalacji pompowej będziesz mógł automatycznie regulować temperaturę termostatów grzejnikowych, tym samym obniżając koszty eksploatowania centralnego ogrzewania nawet o 20 %. Stratom ciepła, przepływającego przez rury, można ograniczyć ujście poprzez zastosowanie rur centralnego ogrzewania o mniejszym przekroju. Efektywniejsze spalanie osiągniemy poprzez obniżenie temperatury wody w kotle. Energię możemy oszczędzać, jeśli będziemy okresowo wyłączać ogrzewanie, na przykład na noc.

Montaż pompy przebiega w obrębie tak zwanej instalacji zamkniętej, nazywanej inaczej ciśnieniową. Zastosowanie takiego rodzaju instalacji jest bardzo korzystne, ze względu na to, że woda nie ma w takim wypadku kontaktu z powietrzem. Montujemy naczynie ciśnieniowe na przewodzie powrotnym obok kotła gazowego. Jego zadaniem jest przeniesienie większej ilości wody w momencie jej nagrzewania.

Istotne jest zamontowanie kulowego zaworu odcinającego instalację centralnego ogrzewania z obiegu grawitacyjnego. Nie można zapomnieć również o zaworze bezpieczeństwa, chroniącego zawory przed wzrostem ciśnienia. Konieczność uzupełnienia wody będziemy mogli kontrolować
za pomocą specjalnego manometru. Istotną rolę spełnia również automatyczny odpowietrznik, który poza tym, że będzie odpowietrzał, to dodatkowo zajmie się uzupełnianiem wody.

Do pieca doprowadzamy przewody wodociągowe, koniecznie stalowe. Miedziane rurociągi bowiem ulegają korozji, a powyższe zjawisko byłoby bardzo niekorzystne, jeśli chodzi o użytkowanie centralnego ogrzewania.

Jeśli chcemy zaoszczędzić pewną sumę pieniędzy na stratach energii, możemy zaizolować odcinek pionu zasilającego. Inwestycja w izolację, po rocznej eksploatacji bezwarunkowo nam się zwróci dwukrotnie.

Ręczne zawory warto wymienić na nowe termostaty, dające możliwość indywidualnej regulacji temperatury w poszczególnych pomieszczeniach. Przy regulowaniu temperatury w danym pomieszczeniu ważne jest uwzględnienie dodatkowych źródeł ciepła, takich jak kominek, nasłonecznienie czy urządzenia elektryczne, wytwarzające ciepło.

Jeśli uporamy się już z tymi wszystkimi czynnościami, należy następnie napełnić instalację wodą i w efekcie uruchomić cały system grzewczy. Aby całość działała prawidłowo, trzeba pamiętać, że proces nalewania wody musi odbywać się powoli. Przy eksploatowaniu c.o. instalację należy opróżniać i napełniać w miarę możliwości jak najrzadziej. Jeśli zajdzie potrzeba uzupełnienia instalacji w wodę, należy pamiętać o wcześniejszym wyłączeniu pompy obiegowej.

Zmodernizowane w powyższy sposób centralne ogrzewanie będzie nie tylko łatwiejsze w eksploatacji, ale również po pewnym czasie użytkowania przyniesie zyski finansowe.