You are here:  / Łazienka / Wentylacja w łazience

Wentylacja w łazience

Łazienka jest miejscem, w którym gromadzi się dużo wilgoci. Brak skutecznej wentylacji grozi pojawieniem się na ścianach pleśni i grzybów, co ma negatywny wpływ na nasze zdrowie. Skuteczne odprowadzanie powietrza z łazienki ma również znaczenie dla całego mieszkania, ponieważ w dużej mierze tą drogą uchodzi znaczna część zanieczyszczonego powietrza z innych pomieszczeń.

Przepływ powietrza w mieszkaniu jest tak zaprojektowany, aby odbywał się w kierunku kanałów wentylacyjnych, które umieszcza się właśnie w łazience. Dlatego ich należyte funkcjonowanie jest istotne dla pozostałej części domu.

Podczas kąpieli uwalniane są duże ilości pary, które (jeżeli nie znajdą ujścia) zaczną się skraplać, co jest prostą drogą do zagrzybienia mieszkania.

Wentylacja grawitacyjna

Łazienka może być wentylowana w ten sposób, jeżeli jej kubatura wynosi do 6,5 m3. Najprościej mówiąc polega na różnicy temperatur na zewnątrz i wewnątrz budynku za sprawą naturalnego ciągu powietrza. Zużyte powietrze jest wysysane przez kratkę wentylacyjną, a w jego miejsce napływa przez okna świeże. Do skutecznej wentylacji nie wystarczy jednak samo otwarcie okna.

Kratkę wentylacyjną należy umieścić, jak najdalej drzwi, by powietrze mogło spokojnie przepływać przez całe pomieszczenie. Nie jest dobrze również zasłaniać ją siatką chroniącą przed insektami, ponieważ w znaczący sposób ograniczy odprowadzanie powietrza.

Drzwi do łazienki także nie powinny utrudniać tego naturalnego przepływu powietrza, dlatego nie mogą być szczelne.

Wentylacja mechaniczna

Gdy zwykła wentylacja nie wystarcza, należy zamontować wentylację mechaniczną, pod której nazwą kryją się różnego rodzaju wentylatory. Należy umieścić je możliwie blisko sufitu (nie mniej niż 15 cm). Ustawienia takich wentylacji mogą być różne. Niektóre mogą włączać się, jeżeli w środku ktoś przebywa, inne mogą uruchamiać się, gdy w pomieszczeniu nagromadzi się zbyt dużo pary, kończąc na tych, które możemy sami włączać i wyłączać wedle potrzeby.

Wentylatorów na kratkach wentylacyjnych nie wolno jednak instalować w łazienkach, w których znajdują się wyloty przewodów spalinowych (np. gazowego podgrzewacza wody). Grozi to zasysaniem spalin z przewodów z powrotem do łazienki.

Dodatkowe urządzenie warto jednak zamontować w kabinie prysznicowej, szczególnie, jeżeli jest zabudowana do sufitu.

Jak widać odpowiednia wentylacja łazienki jest bardzo istotna, bowiem ma zasadniczy wpływ nie tylko na nasz komfort, ale przede wszystkim zdrowie.