You are here:  / Łazienka / Wanna czy prysznic? Pomożemy ci podjąć decyzję

Wanna czy prysznic? Pomożemy ci podjąć decyzję

Odpowiedź na pytanie, co jest lepsze, wanna czy prysznic, może nastręczać nie lada trudności. Obydwie opcje mają zarówno wady, jak i zalety, a wybór będzie zależał między innymi od indywidualnych potrzeb, budżetu i warunków mieszkaniowych. Oto kilka informacji, które mogą pomóc ci podjąć decyzję.

Łazienka jest zwykle najmniejszym pomieszczeniem w domu, ale jednocześnie jednym z najważniejszych. Powinniśmy dołożyć wszelkich starań, by jej wyposażenie i wystrój były zarówno estetyczne, jak i praktyczne, a pierwszym dylematem, z którym przyjdzie nam się zmierzyć jest pytanie, co wybrać – wannę czy prysznic.

Wady i zalety wanny

Długa kąpiel po ciężkim dniu to dla wielu osób synonim relaksu i wyciszenia. Zobaczmy, jaki komfort zapewniają wanny i kiedy lepiej z nich zrezygnować.

Zalety

  • Wanna to niemal konieczność w domu, w którym są małe dzieci. Kąpiel jest wspaniałą okazją do zabawy, interakcji i uczenia dzieci umiejętności niezbędnych do samodzielnego dbania o higienę.
  • Kąpiel w wannie zapewnia wyciszenie i możliwość odprężenia się. Jest także doskonałym sposobem na romantyczne spędzenie czasu we dwoje.
  • Wanna umożliwia zażywanie kąpieli leczniczych i upiększających. Woda z dodatkiem ziół i olejów może łagodzić bóle kostno-stawowe oraz różne dolegliwości skórne, a także wspomagać regenerację powysiłkową.
  • Po zamontowaniu parawanu, wanna może z powodzeniem spełniać rolę prysznica.

Wady

  • Wanny zwykle zabierają dużo miejsca. Nawet niewielkie modele mogą okazać się niepraktyczne w mikroskopijnej łazience.
  • Wanna wymaga odpowiedniej pielęgnacji. W przeciwnym razie szybko zmatowieje, a na jej ściankach pojawi się żółtawy osad.
  • Samo posiadanie wanny nie gwarantuje relaksującej kąpieli. Jeśli jesteś wysoką osobą, próby zrelaksowania się w małej wannie mogą być frustrujące.
  • Spłukanie ciała i włosów w wannie wymaga trzymania słuchawki prysznicowej – nie jest to najwygodniejsza opcja, zwłaszcza dla osób, które cierpią na niedowłady kończyn górnych.

Wady i zalety prysznica

Prysznic kojarzony jest głównie z szybką toaletą poranną, ale jego zalety nie ograniczają się wyłącznie do oszczędności czasu.

Zalety

  • Szacuje się, iż napełnienie średniej wielkości wanny wymaga około 200-250 litrów wody. W trakcie prysznica zużywa się około 1/4 tej objętości.
  • Prysznic to idealne rozwiązanie dla właścicieli naprawdę małych łazienek. Do postawienia małej kabiny wystarczy już pół metra kwadratowego powierzchni.
  • Prysznic jest uważany za bardziej higieniczną opcję, ze względu na to, że spływająca woda zmywa z nas brud i pot, podczas gdy w wannie często osadzają się one ponownie na ciele.
  • Zdecyduj się na prysznic, jeśli mieszkasz z osobą starszą. Wejście do wanny i wydostanie się z niej może okazać się trudne dla osób o ograniczonym stopniu sprawności.

Wady

  • Prysznice nie są praktyczne w domach, w których są bardzo małe dzieci.
  • Transparentne kabiny prysznicowe trudno jest utrzymać w czystości. Moda i mydło pozostawiają nieestetyczne smugi, których czasami nie da się usunąć.
  • Niewielka kabina prysznicowa może dawać wrażenie ciasnoty i utrudniać pewne czynności, np. golenie.

Do jakich pomieszczeń powinniśmy wybrać wannę, a do jakich prysznic?

Podstawowym kryterium decydującym o tym, czy do konkretnego pomieszczenia powinniśmy wybrać prysznic czy wannę jest metraż. Jeśli jesteśmy posiadaczami małej łazienki, prysznic zajmie naturalnie o wiele mniej miejsca i będziemy mogli pozwolić sobie na umieszczenie w łazience pralki, szafek czy innych niezbędnych akcesoriów. Choć na rynku dostępne są małe wanny, o kształtach, które można dopasować niemal do każdego wnętrza, należy zastanowić się, czy taki wybór zagwarantuje nam komfort, o który nam chodzi.

Z drugiej strony, jeśli dysponujemy większym metrażem i pragniemy urządzić relaksujący pokój kąpielowy, tylko odpowiedniej wielkości wanna zapewni nam atmosferę przywodząca na myśl luksusowe SPA. Urządzając łazienkę należy oczywiście wziąć pod uwagę własne upodobania i potrzeby innych domowników. Jeśli nie lubimy wylegiwać się w wannie, może lepiej zainwestować w kabinę prysznicową z hydromasażem?

Przegląd rodzajów wanien

Wybór wanien jest ogromny, dzięki czemu mamy możliwość idealnie dopasować model do naszych potrzeb i parametrów naszej łazienki. Do dyspozycji mamy m.in.:

  • wanny prostokątne, najodpowiedniejsze w przypadku niewielkich łazienek ze względu na łatwość wkomponowania w aranżację pomieszczenia,
  • wanny narożne, dające wrażenie luksusu i również dobrze sprawdzające się łazienkach o niezbyt imponującym metrażu,
  • wanny owalne łączą w sobie funkcjonalność i ergonomię – odpowiednio obudowane, nadają się nawet do niedużych łazienek, a ich łagodne linie zachęcają do relaksującej kąpieli,
  • wanny wolnostojące, idealne do dużych łazienek i stanowiące mocny akcent aranżacyjny –nowoczesny (proste wanny w opływowych obudowach) lub klasyczny (finezyjne wanny na dekoracyjnych nóżkach).

Przegląd rodzajów pryszniców

Model prysznica musi być optymalnie dopasowany do naszych preferencji oraz układu i rozmiaru łazienki. Jeśli chodzi o kształt, najpopularniejsze są kabiny kwadratowe, prostokątne i półokrągłe, które mogą być montowane w różnych miejscach w łazience. Podstawowe rodzaje kabin ze względu na umiejscowienie to:

  • kabiny narożne, najczęściej kupowane przez klientów ze względu na niewielką ilość miejsca, jakie zajmują,
  • kabiny przyścienne, których jedna ściana styka się ze ścianą łazienki,
  • kabiny wnękowe, które wykorzystują ściany gotowych lub specjalnie stworzonych wnęk i wymagają zamontowania jedynie drzwi,
  • kabiny wolnostojące, które nie stykają się z żadną ścianą i nadają się raczej do przestronnych łazienek, w których stanowią niezwykle nowoczesny element aranżacyjny.

Jakie akcesoria trzeba zakupić decydując się na wannę?

Wybór modelu wanny ma zasadnicze znaczenie, ale na tym się nie kończy. O ile nie decydujemy się na model wolnostojący, wannę powinno się obudować, co daje nie tylko więcej możliwości aranżacyjnych, ale zdecydowanie ułatwia też utrzymanie łazienki w czystości. W tym celu możemy użyć gotowych paneli, które dopasowuje się do wybranego modelu wanny. Są to gotowe zdejmowane osłony, które mocuje się do specjalnych wsporników bezpośrednio do krawędzi wanny i do ściany.

Nieco bardziej skomplikowane jest obudowywanie wanny płytami, obmurówką lub nośnikami styropianowymi, ale możliwość zastosowania płytek ceramicznych daje nam wtedy nieskończone opcje dekoracyjne. Do montażu niezbędne będą też nogi lub stelaże, a dla wygody użytkowania możemy rozważyć zakup zagłówka oraz uchwytów wannowych ułatwiających wstawanie i utrzymanie równowagi podczas wychodzenia z wanny. Dzięki szerokiej ofercie parawanów, wannę można w prosty i atrakcyjny sposób przystosować do spełniania funkcji prysznica.

Jakie akcesoria trzeba zakupić decydując się na prysznic?

Pierwsze dylemat, który pojawia się przy wyborze prysznica to pytanie, czy chcemy mieć prysznic z brodzikiem, czy może kabinę stojącą bezpośrednio na podłodze – coraz popularniejsze rozwiązanie, które ma sporo zalet.

Nieobecność brodzika przede wszystkim eliminuje ryzyko potknięcia się i ułatwia korzystanie z prysznica osobom starszym lub niepełnosprawnym. Nie jest jednak odpowiednie jeżeli nie decydujemy się na całkowity remont łazienki wraz z podłogą.

Jeśli chodzi o kabiny prysznicowe, będziemy musieli dokonać wyboru sposobu otwierania drzwi. W większości kabin mamy do czynienia z drzwiami rozsuwanymi, które sprawdzają się w małych ciasnych łazienkach. Drzwi uchylne są bardzo eleganckie, ale z oczywistych względów wymagają nieco więcej miejsca.

Do podstawowych akcesoriów prysznicowych należą słuchawki (w większości przypadków dostępne z funkcją zmiany strumienia) i węże prysznicowe, oraz drążki lub uchwyty punktowe, które umożliwiają zawieszenie słuchawki na wysokości. Przewagą drążków prysznicowych nad uchwytami jest możliwość regulowania wysokości zawieszenia słuchawki, co jest ogromną zaletą, jeśli z prysznica korzystają domownicy w różnym wieku.

Dodatkową opcją jest tzw. deszczownica, która jest montowana na stałe bez możliwości regulacji wysokości. Dzięki rozproszeniu strumienia wody zapewnia ona łagodną kąpiel pod drobnymi strugami wody przypominającymi deszcz. Choć deszczownica może być samodzielną alternatywą dla słuchawki, nie poleca się takiego rozwiązania ze względu na ograniczoną wygodę użytkowania.

Bardzo wygodnym rozwiązaniem, które należy także rozważyć jest zakup specjalnego siedziska, które w wielu przypadkach ułatwia korzystanie z kabiny prysznicowej oraz akcesoriów na kosmetyki, np. mydelniczki mocowanej do drążka prysznicowego.