You are here:  / Łazienka / Łazienka w bloku – funkcjonalna i bezpieczna

Łazienka w bloku – funkcjonalna i bezpieczna

Łazienki w blokach czy domach wielorodzinnych zazwyczaj są niewielkich rozmiarów. Metraż nie jest jednak tak ważny. Przede wszystkim każda łazienka powinna być funkcjonalna i bezpieczna, a do tego oczywiście gustownie urządzona. Oto kilka rad, jak taki efekt osiągnąć.

Wanna czy prysznic?

Wybór pomiędzy wanną a prysznicem często zależy nie tylko od upodobań właścicieli, ale także od wielkości łazienki. W niewielkiej lepiej jest zdecydować się na narożną kabinę prysznicową lub kącik wydzielony zasłoną prysznicową, zamontowaną na drążku. Jeśli uda nam się zmieścić w łazience wannę, bez zbytniego ograniczenia przestrzeni, a marzymy również o prysznicu – zdecydujmy się na parawan przesuwany po metalowej szynie lub składany. Jeszcze lepszym rozwiązaniem będzie łączony z wanną panel prysznicowy.

Praktyczne meble

Meble w łazience powinny być przede wszystkim odporne na wilgoć, czyli wykonane z płyty MDF, drewna lub płyty wiórowej, pokrytej wodoodpornym lakierem. Nawet w małym pomieszczeniu zmieszczą się szafka pod umywalkę oraz wysoki, wąski regalik na ręczniki i środki czystości. Przy zakupie zwróć uwagę na to, by miały dużo półek i szufladek – to ułatwi ci utrzymanie w łazience porządku.

Bezpieczeństwo

Śliskie dno brodzika lub wanny może być szczególnie niebezpieczne dla osób starszych i małych dzieci. Warto zainwestować w specjalną matę antypoślizgową z przyssawkami, gumową lub kauczukową. Jest ona łatwa do utrzymania w czystości – można ją prać w pralce. Materiałowe dywaniki również warto zabezpieczyć przed ślizganiem po podłodze z płytek ceramicznych. Służą do tego celu odpowiednie siatkowe maty.

Sprzęt, który pozwoli nam zmniejszyć rachunki za wodę

Zamiast tradycyjnych kurków, postaw na baterię regulującą temperaturę wody i wielkość strumienia. Praktyczny jest również kran z termoregulatorem, czyli urządzeniem zapamiętującym i samoczynnie ustawiającym zaprogramowaną ciepłotę wody.

Nowoczesne baterie są wyposażone w perlator, czyli system sitek, które mieszają wodę z powietrzem i w ten sposób wypełniają strumień. Wody płynie mniej, ale strumień jest intensywny. Perlator zmniejsza zużycie wody o ok. 60 proc.

W sedesie zamontuj ekonomiczną spłuczkę toaletową z dwiema opcjami spłukiwania – 3l i 6l.