You are here:  / Ogrzewanie / Jaki opał do kominka będzie najlepszy?

Jaki opał do kominka będzie najlepszy?

Choć kominki coraz częściej służą jedynie do ozdoby wnętrza i stworzenia w nim przytulnego klimatu, to w wielu domach wciąż są pomocniczą lub główną siłą grzewczą. Piece kominkowe nierzadko zakłada się też w nowych domach. Nic dziwnego ? kominki kreują naprawdę piękną aurę, szczególnie w długie zimowe wieczory. Czym palić w piecu kominkowym, aby nie tylko utrzymać go w dobrym stanie, ale również efektywnie ogrzać pomieszczenia?

Drewno opałowe

To najpopularniejszy surowiec kominkowy. Jeśli zdecydujemy się na opał w formie drewnianych polan, musimy pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Po pierwsze, do spalania nie nadaje się drewno drzew iglastych ? jest ono wilgotne, strzela i wydziela dużo żywicy, która brudzi piece kominkowe i bardzo trudno ją później usunąć. Na opał najlepsze jest drewno bukowe, dębowe, grabowe lub jesionowe. Te gatunki palą się długo i dają dużo ciepła, a więc są kaloryczne. Drewno musi też mieć odpowiednią wilgotność. Powinniśmy wybierać opał sezonowany, suszony przynajmniej 1,5 roku.

Brykiet

Jeśli zdecydujemy się na taką opcję, powinniśmy wybrać raczej brykiet drzewny niż węglowy. Zasada jest taka sama jak w przypadku drewna: dla najlepszych efektów należy kupować brykiet z drzew liściastych o kalorycznym, jak najsuchszym drewnie. To rozwiązanie jest dobre, gdy mamy bardzo mało miejsca na przechowywanie opału.

Węgiel i pelet

Teoretycznie również nadają się do palenia w piecu kominkowym, ale to bardzo nieekonomiczne, niewydajne rozwiązanie. Jeśli jednak używaliśmy tych surowców w innych celach i nie wiemy co zrobić z pozostałymi resztkami, jak najbardziej możemy dorzucić je do kominka.

Wśród wszystkich materiałów na opał najkorzystniej wypada drewno ? małym kosztem uzyskujemy optymalne, zadowalające efekty. Czasem jednak zdarza się, że sprzedawcy oszukują klientów i proponują im wilgotne, niesezonowane drewno. Jak uniknąć tego problemu? Drewno można suszyć samodzielnie, trzeba je tylko rozdrobnić, a mokry surowiec ma znacznie niższą cenę.