You are here:  / Ogrzewanie / Piec do domu jednorodzinnego

Piec do domu jednorodzinnego

W celu zapewnienia odpowiednich warunków termicznych w domu jednorodzinnym, zwłaszcza w czasie zimowych miesięcy, należy w odpowiedni sposób zorganizować instalację grzewczą. Jej podstawowym elementem niewątpliwie jest piec, nazywany również kotłem. Musi on występować w zasadzie w każdym domu wolnostojącym, chyba że jest on podłączony do centralnego ogrzewania miejskiego. Zakładając jednak, że budujemy dom jednorodzinny poza miastem, gdzie nie występuje centralne ogrzewanie miejskie lub gminne, już podczas budowania domu powinniśmy zastanowić się, jaki piec zostanie w nim zamontowany. Z uwagi na dużą liczbę rodzajów dostępnych kotłów, istnieje problem z wyborem odpowiedniego w danym przypadku, pieca.

Kotły do domowych instalacji grzewczych można podzielić na kilka rodzajów, biorąc pod uwagę na przykład rodzaj paliwa, jakim są one zasilane. Pod tym względem wyróżnia się kotły:

  • Gazowe,
  • Grzewcze,
  • Centralnego ogrzewania,
  • Na ekogroszek.

Piece gazowe mają ten atut, że charakteryzują się bardzo wysoką wydajnością. Niewielka ilość paliwa wystarczy, aby ogrzać sporych rozmiarów dom. Piec gazowy jest wszechstronny w instalacji, można bowiem umieścić go w każdym miejscu w domu. Nie brudzi, dlatego też jest pożądany w szczególności w nowoczesnych domach mieszkalnych. Piece tego rodzaju dają wysoką jakość ciepła i szybko podgrzewają pomieszczenia, wytwarzając w nich pożądane przez domowników warunki termiczne. Piece gazowe mogą występować w dwóch wersjach, jako piece kondensacyjne i klasyczne piece gazowe. Kotły gazowe kondensacyjne są oszczędne, ponieważ wykorzystują one spaliny wydzielające się podczas spalania gazu, aby ponownie wykorzystać je w przyszłości do ponownego grzania. Natomiast, kotły gazowe o tradycyjnym sposobie spalania utylizują gaz w swojej komorze.

Kotły grzewcze mogą być zasilane węglem, drewnem i materiałami o charakterze ekologicznym. Można w nich spalać w zasadzie wszystko, co nadaje się do tego celu. Piece grzewcze nie wydzielają popiołu na zewnątrz, ponieważ jest on gromadzony w specjalnym miejscu. Mogą być one zasilane również paliwem ciekłym, a w tym przypadku produktem spalania są spaliny, odprowadzane na zewnątrz budynku rurą.

Dobrym rozwiązaniem w szczególności w  dużych domach jednorodzinnych, są piece centralnego ogrzewania, które montuje się w kotłowniach. Są  one w stanie wytworzyć energię cieplną dla całego domu, która jest transportowana do każdego pomieszczenia nośnikami do urządzeń grzewczych.

Ostatnim typem pieców, które można zainstalować w domu jednorodzinnym, są piece na ekogroszek. W ostatnich latach zyskały one niemałą popularność. Ekogroszek jest paliwem tanim i wydajnym, zaś same piece nie wymagają od domowników zbyt dużego zaangażowania. Wystarczy załadować do pieca ekogroszek i wystarcza on na od 2 do 7 dni grzania.