You are here:  / Ogrzewanie / Opał do kotła centralnego ogrzewania? co wybrać?

Opał do kotła centralnego ogrzewania? co wybrać?

Ciepło domowego gniazdka zapewnia wielka rodzina oraz odpowiednie ogrzanie wnętrza. Wybór opału do kotła centralnego ogrzewania jest istotny z punktu widzenia jego temperatury grzewczej oraz z powodów, które bezpośrednio wpływają na zasób naszego portfela, a tym samym, na jakość naszego budżetu rodzinnego. 

Obecnie wybór rodzaju opału do pieca jest ogromny. Są to przede wszystkim opały takie jak węgiel, palety, słoma, biomasa, a nawet ekogroszek. Który jest najlepszy? Warto zwrócić uwagę na parametry opału, głownie na wartość opałową, czyli energetyczną. Ona wpływa na parametry techniczne pieca, a także ma bezpośredni wpływ na całkowity koszt pozyskania energii.

Węgiel kamienny jest łatwo dostępny w Polsce, charakteryzuje się wysoką wartością opałową i jest szeroko rozpowszechniony do celów grzewczych. Jednak Europa wybiera drewno lub węgiel w postaci przetworzonej, czyli koks bądź brykiety.

Drewno opałowe jest z kolei bardziej ekologiczne, ale tym samym trudniejsze do pozyskania. Poza tym w tym przypadku duże znaczenie ma rodzaj kotła. W stalowych kotłach można spalać jedynie drewno liściaste.

W Europie coraz częściej wykorzystuje się palety z prasowanych trocin do celów opałowych i grzewczych. Muszą być magazynowane w specjalnych zbiornikach i stamtąd podawane do kotła

Biomasa, wykorzystywana do celów grzewczych to pozostawiona na powierzchni gleby substancja roślinna, czyli resztki pożniwne, zielony nawóz, chwasty, którą spala się ekologicznie, czyli w sposób bezpieczny i przynoszący wysokie efekty.

Słoma także służy do spalania, jednak najbardziej opłacalne jest spalanie sprasowanych bloków słomy.  Z kolei świeża żółta słoma zawiera dużo wody i przez to ma mniejszą wartość opałową.

Ekogroszek jest bardzo popularny, ale wymaga specjalnej konstrukcji pieca, zwanego kotłem retortowym. Wytwarzany jest z wysokokalorycznego węgla o niskiej zawartości siarki, a także małej zawartości wody i substancji niepalnych.

Jak widać, wybór jest duży. Zanim wybierzemy odpowiedni opał zastanówmy się, co nam się najbardziej opłaca, a także, który z prezentowanych rodzajów jest najbardziej wydajny. Warto także popytać znajomych czy odwiedzić fora internetowe, na których podejmuje się ten temat.