You are here:  / Ogrzewanie / Ogrzewanie konwektorowe – rozmieszczamy grzejniki

Ogrzewanie konwektorowe – rozmieszczamy grzejniki

Energię elektryczną można wykorzystać na wiele sposobów, również jeśli chodzi o ogrzewanie pomieszczeń. Jednym z rodzajów ogrzewania, które możemy zastosować w naszych domach jest ogrzewanie konwektorowe. Poniżej przedstawiamy kilka podstawowych informacji, z jakimi warto się zapoznać, jeśli rozważamy montaż tego typu systemu.

Jak to działa

Konwektory działają na drodze konwekcji – przekazują ciepło na skutek poruszania się cząsteczek powietrza. Powietrze zasysane jest od dołu, zostaje ocieplone, po czym uwalnia się poprzez kratki wylotowe, rozchodząc we wszystkich kierunkach. W zależności od rodzaju grzejnika, kratki te znajdują się u góry lub z przodu urządzenia i umożliwiają skierowanie strumienia ogrzanego powietrza w konkretnym kierunku.

Zalety

Zaletą tego typu ogrzewania jest bez wątpienia niewielka cena sprzętu i łatwość montażu. Grzejniki w większości są również niewielkie i lekkie, a cały system charakteryzuje prosta i szybka obsługa. Same konwektory nie stanowią żadnego zagrożenia – ich obudowy nagrzewają się maksymalnie do 60 stopni Celsjusza, a w przypadku usterki lub przegrzania automatycznie się wyłączają. Dodatkową zaletą jest fakt, że ich praca jest cicha. Jeśli zdecydujemy się na zakup konwektora przenośnego, do listy zalet należy doliczyć możliwość dogrzania dowolnego pomieszczenia w dowolnej chwili. Niektóre z takich modeli przystosowane są również do powieszenia na ścianie, a jeszcze inne posiadają dodatkowo wentylator, który włączony równocześnie z grzałką zwiększy cyrkulację ciepłego powietrza. W upalne dni z kolei można wykorzystać tę funkcję do schłodzenia powietrza, uruchamiając tylko wentylator.

Rozmieszczenie grzejników

Ze względu na fakt, ze konwektory nie są ciężkie bez problemu można przymocować je do każdej ściany. Specjalne uchwyty dołączone są w komplecie z zakupionym modelem. Najlepszym miejscem do zamontowania grzejnika będzie zewnętrzna ściana budynku, tuż pod oknem. Pamiętajmy, że prawidłowy montaż czy ustawienie konwektora powinien uwzględnić zachowanie właściwych odległości zarówno od ściany, jak i podłogi i innych przedmiotów. Zagwarantuje to swobodny, niezakłócony przepływ powietrza i pozwoli optymalnie wykorzystać możliwości konwektora. Oto kilka wskazówek:

  1. Nasze urządzenie powinno znajdować się co najmniej 12 cm ponad podłogą i 15 cm od parapetu.
  2. W odległości 50 cm przed konwektorem oraz 20 cm obok niego nie powinniśmy ustawiać żadnych innych elementów wyposażenia.
  3. Odległość od obudowy grzejnika do ściany powinna wynosić minimum 6 mm.
  4. Unikajmy też montowania konwektorów w miejscach będącymi źródłami przeciągów – mogą one zakłócić prawidłowe funkcjonowanie termostatu.