You are here:  / Ogrzewanie / Ogrzewanie konwektorowe – regulujemy temperaturę

Ogrzewanie konwektorowe – regulujemy temperaturę

Niedawno rozpoczęliśmy temat ogrzewania konwektorowego. Mogliście wtedy przeczytać, na czym polega ten typ ogrzewania oraz w jaki sposób prawidłowo zamontować grzejniki. Kontynuując ten temat, opiszemy tutaj, w jaki sposób należy regulować w nich temperaturę.

Termostat

Zaletą ogrzewania konwektorowego jest to, że w bardzo łatwy i szybki sposób jesteśmy w stanie nastawić pożądany poziom temperatury. Jest to możliwe dzięki termostatom, w które wyposażona jest większość nowoczesnych grzejników konwektorowych. To nic innego jak regulatory temperatury, które podczas pracy uwzględniają także inne źródła ciepła, czyli poziom nasłonecznienia, ciepło płynące z innych urządzeń, oświetlenia i ludzkiego ciała.

Cykl pracy

Możemy wyróżnić dwa rodzaje termostatów, których cykl pracy nieco się różni:

  • termostaty elektromechaniczne – tutaj cykl pracy, czyli czas pomiędzy jednym a drugim włączeniem grzejnika, wynosi od 10 do 20 min.
  • termostaty elektroniczne – cykl pracy wynosi ok. 40 s, dzięki temu są o wiele dokładniejsze, a ewentualne wahania temperatury wynoszą najwyżej 0,5 stopnia Celsjusza.

Jak regulować temperaturę

Oto kilka zasad, które należy zachować podczas ustawiania poziomu temperatury w konwektorach:

  • unikamy nastawiania maksymalnej możliwej temperatury, ponieważ nie przyspieszy to jej wzrostu w pomieszczeniu.
  • najlepszym rozwiązaniem jest ustawienie termostatu w tzw. strefie komfort, dzięki czemu uzyskane ciepło będzie równomierne, a regulacja temperatury będzie odbywała się samoczynnie.
  • pamiętajmy, że w różnych pomieszczeniach ustawienie termostatu na takim samym poziomie może dać inny efekt. Zależy to bowiem od wielkości pomieszczeń i ich izolacji.
  • jeżeli w jednym pomieszczeniu zamontowaliśmy więcej niż jeden grzejnik, powinniśmy ustawić taką samą temperaturę w obu konwektorach. Osiągniemy w ten sposób równomierne ciepło.
  • pamiętajmy też, by w takim przypadku dobrać takie same grzejniki, dzięki czemu będą one pracowały równomiernie.
  • zanim zaczniemy wietrzyć pomieszczenie, powinniśmy ustawić termostat w pozycji 0 lub zupełnie go wyłączyć.
  • jeśli planujemy dłuższą nieobecność w mieszkaniu, ustawiamy termostat w pozycji *, czyli na tzw. temperaturę mrozu, która zabezpieczy pomieszczenia przed przemarznięciem.

Pamiętajmy, że warto rozsądnie ogrzewać nasze cztery kąty. Jeśli zdecydujemy się w sezonie grzewczym o obniżenie temperatury tylko o 1 stopień Celsjusza, zaoszczędzimy blisko 6% energii cieplnej. Oszczędności przyniesie nam także każdorazowe okresowe obniżanie temperatury.