You are here:  / Łazienka / Łazienkowe BHP

Łazienkowe BHP

Łazienka powinna być miejscem czystym, miłym i wygodnym, zwłaszcza, że według badań spędzamy w niej dwa lata naszego życia.

Klimat jaki panuje w łazience – duża wilgotność powietrza, mała wentylacja i wysoka temperatura, sprzyjają rozwojowi pleśni, bakterii i grzybów. Najczęściej w łazience znajduje się również toaleta, a badania jakie przeprowadził Pentor mówią, że aż 75% ludzi nie opuszcza klapy sedesowej. Jeżeli tego nie robimy, to na mydle, szczoteczkach do zębów, ręcznikach znajduje się dwa razy więcej bakterii, niż gdybyśmy przed spłukiwaniem zamykali sedes.

Niestety, bakterii tych nie widzimy gołym okiem, a najchętniej przebywają one w sedesach, wannach, brodzikach i umywalkach. I może u większości osób nie wywołują one żadnych dolegliwości, to u niektórych mogą być przyczyną alergii lub zapaleń skóry. Dlatego też tak ważne jest to, aby starannie przyłożyć się do porządków w łazience. Niestety nie wystarczy raz na tydzień umyć urządzeń sanitarnych i zmyć podłogi, by było czysto. Sedes należy myć przynajmniej trzy razy w tygodniu środkiem dezynfekującym (np. Domestos, Bref).

Najlepiej, gdy wszyscy domownicy idą spać wlać do muszli środek dezynfekujący i pozostawić go na całą noc. W muszli powinno się też zawiesić kostkę dezynfekującą, która nie tylko ładnie pachnie, ale też zawiera środek wybielający i dezynfekujący.

Wannę i brodzić należy myć po każdej kąpieli. Dla ułatwienia dotarcia do wszystkich zakamarków, przy uszczelkach i bateriach, w których kryją się zarazki, warto używać preparatów w sprayu. Do najbardziej agresywnych bakterii jakie mogą kryć się w łazience należy E.coli, Salmonella. Kobiety oczekujące dziecka, powinny szczególnie dbać o czystość łazienki, gdyż zakażenie którąś z tych bakterii może spowodować poronienie.

Do mycia wanny i umywalek dobre są środki w postaci żeli i mleczka. Dobrze myją powierzchnię i pozostawiają świeży zapach. Kiedy w łazience nie ma okna konieczne jest zainstalowanie wyciągu połączonego z szybem wentylacyjnym. Jeżeli w łazience używamy kostek zapachowych i innych preparatów zapachowych, to najlepiej wybierajmy środki jednego producenta w jednej gamie zapachowej.

Uwaga na środki czyszczące!

Środki, których używamy do czyszczenia, często zawierają substancje zagrażające zdrowiu, a nawet życiu. Wystarczy wypicie niewielkiej ilości, by doszło do tragedii. Dlatego zawsze musimy mieć szczególna uwagę na dzieci, które lubią próbować różnych rzeczy i brać je do ust. Środki chemiczne najlepiej przechowywać w szafce z bezpiecznym zamknięciem, którego dzieci nie mogą otworzyć samodzielnie. Nigdy nie wolno przechowywać środków chemicznych z artykułami spożywczymi. Nie należy też dawać dzieciom do zabawy butelek i opakowań po środkach chemicznych.

Domowe sposoby na sprzątanie łazienki:

  • urządzenia sanitarne odzyskają blask po przetarciu skórką z cytryny
  • rdzę z elementów chromowanych i niklowanych usuniemy nakładając cienką warstwę oliwy i po 3-4 dniach wytrzemy szmatką z denaturatem
  • kafelki będą pięknie lśniły, gdy umyjemy je płynem do mycia szyb z alkoholem.
  • zacieki z wody i kamienia w kabinie prysznicowej znikną, gdy użyjemy płynu do mycia szyb; aby zapobiec tworzeniu się zacieków należy posmarować ściany kabiny cienką warstwą gliceryny.
  • naturalne gąbki odzyskają świeżość po obfitym skropieniu ich sokiem z cytryny i pozostawieniu na cała dobę
  • aby lustro nie potniało, pocieramy jego powierzchnię szmatką zwilżoną gliceryną
  • jeżeli jesteśmy uczuleni na środki chemiczne, to możemy do mycia łazienki użyć wody z octem, a później użyć cytryny dla ładnego zapachu.