You are here:  / Ogrzewanie / Klimatyzacja chłodzi, grzeje, czyści, ozdabia

Klimatyzacja chłodzi, grzeje, czyści, ozdabia

O klimatyzacji przypominamy sobie głównie latem, kiedy pomaga nam przetrwać gorące letnie dni bez pocenia i przegrzania organizmu. Współczesna klimatyzacja oprócz tego, że chłodzi powietrze w pomieszczeniu, to również może je ogrzewać, a nawet zadbać o jego czystość lub wilgotność. A przy tym często ładnie się prezentuje: urządzenie jest cienkie i nie zajmuje zbyt wiele przestrzeni.

Dzięki współczesnej technologii już nie musimy obawiać się nieprzyjemnych efektów zmian temperatury, czyli ochłodzeniu lub też nagrzaniu pomieszczeń, co często było źródłem chorób. Urządzenia klimatyzacyjne wyposażone są w elektroniczną regulację napięcia, prądu i frekwencji, dzięki czemu łagodnie stopniują zmiany temperatury. Wybrany poziom ciepła łatwo utrzymać i to z niższym zużyciem energii, przy minimalnym hałasie czy też wibracji. Tu działa zasada, że temperatura w pomieszczeniu nigdy nie powinna spaść o więcej niż 5 – 7° C w porównaniu do temperatury panującej na zewnątrz.

Oczyszczanie powietrza

Dzisiejsze rodzaje klimatyzacji posiadają wbudowany czujnik, który bezustannie – również w przypadku wyłączenia urządzenia – śledzi czystość powietrza kontrolując na przykład poziom dymu papierosowego, zapachów z kuchni, odpadków czy też naszych domowych zwierzaków… Jeśli intensywność zanieczyszczenia przekroczy wybrany poziom, specjalny mechanizm wprowadzi do powietrza około 3 tryliony aktywnych jonów, które unieszkodliwiają bakterie. Następnie wszystkie nieczystości przyciągane są z powrotem do jednostki klimatyzacyjnej, a pozbawione bakterii powietrze w pokoju zostaje oczyszczone.

Jak to działa

Klimatyzacja opiera się na tej samej zasadzie, co na przykład lodówka – dlatego jej podstawą jest urządzenie chłodzące. Parownik odbiera ciepło z pomieszczenia, które następnie kondensator odprowadza na zewnątrz. Oba elementy mogą być umieszczone w jednym miejscu (system kompaktowy) lub też oddzielnie (system Split). Urządzenie może być wykorzystywane również do ogrzewania wnętrza – w tym przypadku ciepło z zewnątrz czerpane jest do środka. Tego typu klimatyzacja jest oszczędnym sposobem ogrzewania w pośrednich porach roku (wiosna i jesień).

Na ścianie, na suficie lub na podłodze

Najpopularniejszym rodzajem klimatyzacji jest system Split, który rozdziela zewnętrzną jednostkę kondensacyjną od parownika w klimatyzowanym pomieszczeniu. Wewnętrzne elementy mogą być zarówno w formie urządzenia ściennego, parapetowego, podsufitowego, kanałowego czy też „słupowego”. Są idealne do utrzymania określonej temperatury w pomieszczeniu, a przy tym nie są zbyt głośne. System klimatyzacji określany jako Mulstisplit posiada większą ilość jednostek wewnętrznych. Urządzenia kompaktowe skupiają parownikową i kondensacyjną część w jednym sprzęcie (klimatyzacja okienna i mobilna). Klimatyzację okienną montujemy jedną stroną na zewnątrz, a drugą do środka. W porównaniu do systemów split są jednak głośniejsze. Ich największą zaletą jest niższa cena i niższe koszty montażu. Klimatyzacja mobilna znajduje się bezpośrednio w pomieszczeniu, ale do sprawnego działania potrzebuje odpływu ciepła na zewnątrz. Jest to idealny wybór dla tych, którzy chcą chłodzić swoje wnętrze w „punktowych” odstępach czasu.

Jak obraz ścienny

Na rynku dostępne są bardzo lekkie (128 mm) urządzenia klimatyzacyjne ze specjalną przezroczystą ramą, pod którą można umieścić dowolny obraz, rysunek lub zdjęcie. Dzięki łatwemu otwieraniu ramy, obraz można w dowolnej chwili wymienić. Coraz częściej do produkcji systemów klimatyzacyjnych wykorzystywane są odważniejsze kolory, takie jak złoty, srebrny, niebieski czy czerwony. Nietradycyjny wygląd nie wpływa na funkcjonalność i efektywność urządzeń: nowa koncepcja trójwymiarowej dystrybucji powietrza zapewnia szybkie i równomierne chłodzenie pomieszczenia.

Co wybrać

Na rynku znaleźć można bardzo wiele modeli, które różnią się nie tylko mocą i sposobem montażu, ale również kształtem, wykonaniem i kolorem. Wybór konkretnego rodzaju klimatyzacji powinien być dostosowany do ilości i wielkości pomieszczeń. Do precyzyjnego określenia potrzebnej mocy sprzętu należy zebrać wszystkie „cieplne” faktory pomieszczenia – takie jak orientacja na strony świata, powierzchnia i rodzaj okien, ilość osób mieszkających w domu, typ izolacji, itd. Najoszczędniejsze – zarówno pod względem przestrzeni jak i energii – są systemy złożone z jednej zewnętrznej jednostki, która jest w stanie „obsłużyć” aż cztery wewnętrzne.