You are here:  / Ogrzewanie / Instalacja klimatyzacji w domu

Instalacja klimatyzacji w domu

Klimatyzacja w domu jednorodzinnym przydaje się wbrew pozorom nie tylko w ciągu lata, kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo wysokie, ale również zimą. Dzięki zainstalowaniu klimatyzacji o każdej porze roku domownicy mogą tak regulować warunki termiczne w poszczególnych pomieszczeniach, aby czuć się w nich jak najlepiej. Klimatyzacja nie tylko oznacza ochładzanie pokoi w domu, ale jednocześnie ich ocieplanie, jeśli tego wymaga panująca na dworze aura.

Nie ulega wątpliwości, że instalacja klimatyzacyjna w domu w szczególności przydaje się latem, ponieważ pozwala ona na zapewnienie wewnątrz domu przyjemnego chłodu. Systemy klimatyzacji dostępne w specjalistycznych sklepach są ściśle dostosowane do wymogów domów jednorodzinnych. Są ogólnodostępne i powszechne.

Klimatyzatory domowe najczęściej mają niewielkie gabaryty, ale to nie przeszkadza im w zagwarantowaniu w pomieszczeniach odpowiedniej temperatury. Takie urządzenie funkcjonuje mniej więcej tak samo, jak każda chłodziarka. Posiada dwa wymienniki ciepła – parownik i skraplacz. Do pozostałych elementów budowy klimatyzatora stojącego zalicza się sprężarkę, zawory rozprężne oraz wentylatory. Pomiędzy parownikiem i skraplaczem w czasie działania klimatyzacji, cały czas krąży czynnik roboczy. Parownik odbiera ciepło z pomieszczenia, w którym się znajduje, a skraplacz oddaje ciepło do otoczenia. Rura odprowadzająca ciepłe powietrze z klimatyzacji domowej powinna mieć ujście poza domem. Sprężarka i zawór rozprężny, wchodzący w skład klimatyzatora, pozwalają na przeistoczenie się czynnika roboczego w stan ciekły lub gazowy.

Latem klimatyzatory przystosowane do użytku domowego nie tylko schładzają powietrze, ale jednocześnie powodują, że jest usuwany z niego nadmiar wilgoci. Dzięki temu samopoczucie domowników wyraźnie się poprawia. Prosta zasada mówi o tym, że wilgotne powietrze szybciej się nagrzewa, dlatego usunięcie wilgoci z pomieszczeń domowych już samo w sobie zmniejszy temperaturę. W domu jednorodzinnym latem temperatura pomieszczeń powinna wynosić mniej więcej 23-24 stopnie Celsjusza. W takich warunkach termicznych dobrze się śpi i pracuje. Wilgotność powietrza w domu nie powinna przekraczać 60%. Jeśli jest ona wyższa, powinniśmy zastosować klimatyzator, albo pochłaniacz wilgoci. Zalecane jest, aby maksymalna różnica temperatur pomiędzy wnętrzem domu,a jego otoczeniem nie przekraczała 7 stopni Celsjusza, bowiem przy większych różnicach bardzo łatwo można się przeziębić.

Dobry klimatyzator domowy powinien posiadać regulację kierunku i prędkości przepływu powietrza.

W domu prywatnym można zastosować następujące typy klimatyzatorów:

  • Split – jest on wygodny w zastosowaniu, składa się z jednostki zewnętrznej i wewnętrznej, z której jedna schładza powietrze w poszczególnych pomieszczeniach, a druga odprowadza ciepło na zewnątrz.
  • Monoblokowe  – są umieszczone w jednej obudowie, są większe od klimatyzatorów Split i bardziej uciążliwe. Mogą być montowane na stałe w domu, albo mieć charakter przenośny.