You are here:  / Kuchnia / Rozmrażanie i mycie lodówki

Rozmrażanie i mycie lodówki

Jeśli twoja lodówka ma być higieniczna i pracować lata, przynajmniej 2 razy w miesiącu powinnaś ją odmrozić i dokładnie wymyć. Lodówki no-frost nie wymagają wprawdzie tak częstego rozmrażania, ale ich mycie to konieczność.

Kolejne czynności:

Wyłącz lodówkę z sieci. Wyjmij wszystkie produkty żywnościowe i zabezpiecz je na czas rozmrażania i mycia, np. owijając w ręczniki lub dużą ilość gazet, by zachowały niską temperaturę. Następnie wyjmujemy półki i szuflady. Myjemy je ciepłą, mydlaną wodą, spłukujemy i wycieramy do sucha. Drzwi do lodówki zostawiamy otwarte, by lodówka mogła się samoczynnie rozmrozić.

Uwaga: Nie stosujemy żadnych środków przyspieszających odpadanie szronu, tzn. nie podważamy go nożem, bo łatwo można uszkodzić delikatne ścianki, nie wstawiamy garnka z gorącą wodą ani rozgrzanego żelazka do wnętrza lodówki! Lodówka musi rozmrozić się sama, a naszą rola jest jedynie usuwanie z niej opadających kawałków szronu i wylewania wody, gromadzącej się w zbiorniku pod lodówka. Dla większego zabezpieczenia podłogi możesz podłożyć w to miejsce grube, stare ręczniki.

Po rozmrożeniu lodówki – mycie

Do mycia wnętrza lodówki używamy ciepłej, mydlanej wody z dodatkiem sody oczyszczonej (1 łyżeczka sody na 1 litr wody) i miękkiej szmatki, najlepiej gazy. Spłukujemy ścianki czystą wodą i wycieramy do sucha. Ślady pleśni w lodówce zmywamy wodą z octem (3 łyżeczki octu na 1 litr wody), spłukujemy i wycieramy do sucha.

Po rozmrożeniu należy pamiętać, żeby nie uruchamiać lodówki jeszcze wilgotnej. Grozi to natychmiastowym oszronieniem ścianek i zamrażalnika, a więc koniecznością powtórnego rozmrażania sex opowiadania.

Agregat chłodniczy (dostępny od tylnej ścianki lodówki) powinien być odkurzany przynajmniej 2 razy w ciągu roku. Należy przy tym uważać, by nie uszkodzić cienkich drucików. Najlepiej jest wykonywać tę czynność szczotką do odkurzania.