You are here:  / Nieruchomości / Rady przy kupowaniu nowego mieszkania

Rady przy kupowaniu nowego mieszkania

Wybrałeś już odpowiedni dom lub mieszkanie w atrakcyjnej okolicy? Pozostaje Ci zwrócić uwagę na kilka “szczegółów”, które mogą Ci ułatwić życie.

Uwaga na luki prawne

Przed zakupem domu lub mieszkania powinieneś zwrócić uwagę na niektóre luki prawne. Nie daj się zaskoczyć. Wszystko kilka razy sprawdź, spróbuj zdobyć jak najwięcej informacji o regulacjach prawnych dotyczących nieruchomości, o agencji nieruchomości, z której korzystasz, o spółdzielni mieszkaniowej czy utrzymaniu i konserwacji domu. Całą transakcję przypieczętuj odpowiednimi, przygotowanymi przez profesjonalistów umowami.

Księga wieczysta nieruchomości

W rejestrze handlowym należy sprawdzić, czy dana agencja nieruchomości ma uprawnienia do pośredniczenia w obrocie nieruchomościami oraz czy interesująca nas spółdzielnia mieszkaniowa rzeczywiście istnieje. Niezmiernie ważnych informacji dostarczy Ci księga wieczysta nieruchomości, z której dowiesz się, kto jest rzeczywistym właścicielem sprzedawanej nieruchomości oraz czy nie spoczywają na niej żadne obciążenia. Znajdziesz tam również inne istotne informacje. Sprzedający musi udowodnić, że jest osobą upoważnioną do sprzedaży nieruchomości, innymi słowy, – że jest jego faktycznym właścicielem – to również powinno znaleźć się w księdze wieczystej. To, czy obecny właściciel jest członkiem spółdzielni mieszkaniowej musi potwierdzić konkretna spółdzielnia, ewentualnie agencja nieruchomości.

Agencja wszystko załatwi

Większość fachowców radzi, aby przy zakupie mieszkania korzystać z usług agencji nieruchomości. Nie jest to jednak konieczne. Agencja za pośrednictwo w zakupie czy sprzedaży nieruchomości pobiera prowizję, w ramach, której oferuje dodatkowe usługi – głównie pomoc prawną. Oznacza to, że przygotuje dla Ciebie umowę zakupu, zorganizuje jej podpisanie, załatwi przekazanie praw członkowskich, wpis do księgi wieczystej, a jeśli transakcja odbywa się w gotówce, zapewnia przechowanie pieniędzy do czasu aż spełnione zostaną wszystkie warunki do ich przekazania. Wyszukuje również mieszkania spełniające Twoje wymagania oraz organizuje spotkania w celu obejrzenia konkretnych nieruchomości. Jeśli jednak przy zakupie nieruchomości chcesz ominąć agencję, przy podpisaniu umowy nie obejdzie się bez adwokata. Niezbędny będzie również notariusz, który całość uwierzytelni. Będziesz musiał sam załatwić i opłacić przekazanie praw członkowskich lub złożyć wniosek o wpis do księgi wieczystej. Jeśli dogadasz się o notarialne przechowanie pieniędzy, musisz uiścić za to opłatę, która potrącana jest z przechowywanej kwoty. Jeśli zrezygnujesz z usług agencji to musisz się również liczyć z ciągłym załatwianiem różnych spraw, niekończącym organizowaniem spotkań w celu obejrzenia mieszkania oraz innymi trudnościami.

Nigdy nie płać z góry

Kiedy już zdecydujesz się na konkretną nieruchomość, prawdopodobnie będziesz musiał zapłacić zaliczkę w gotówce. Jeśli opłatę uiścisz bezpośrednio w agencji, dobrze się wczytaj w warunki jej zwrotu oraz czy nie jest na przykład wliczona w cenę. Nie każdy pośrednik jest rzetelny, dlatego bezwzględnie domagaj się wszystkich potwierdzeń. Jeśli zaliczkę chce od Ciebie sam właściciel, uparcie stój przy przechowywaniu pieniędzy u notariusza czy adwokata. W przeciwnym wypadku, przekazanie wysokiej kwoty pieniężnej i to bez żadnego pokwitowania, grozi utratą pieniędzy i nieruchomości, a “sprzedającego” możesz już nigdy nie zobaczyć erotyczne filmy.

Kontroluj umowy

Podobna ostrożność opłaca się również przy finalizowaniu umowy przedwstępnej. Powinieneś skontrolować jej prawidłowość u niezależnego prawnika i w żadnym wypadku nie płacić nikomu “z góry”. W przypadku mieszkania własnościowego wskazane jest, aby sprzedający dostał całą kwotę dopiero po wpisie Twojego prawa do własności w księdze wieczystej nieruchomości. Dopiero wtedy stajesz się rzeczywistym właścicielem nieruchomości. W przypadku mieszkania spółdzielczego decydującym momentem jest podpisanie umowy o użytkowaniu mieszkania. Możesz również wykorzystać możliwość notarialnego przechowania pieniędzy lub zabezpieczyć się niektórymi produktami bankowymi, które Tobie zagwarantują, że sprzedający dostanie pieniądze dopiero po spełnieniu wszystkich warunków a jemu, że kwotę rzeczywiście na czas otrzyma.