You are here:  / Dom / Prowadzenie dziennika domowego

Prowadzenie dziennika domowego

W czasach wiecznego pośpiechu i braku czasu warto prowadzić dziennik domowy. Wiele ważnych spraw może umknąć z pamięci jak np. telefony do fachowców, kolory farb, przegląd i ubezpieczenie samochodu itd.

Dziennik powinien zawierać wszystkie informacje o domu i być przechowywany w jednym miejscu, łatwo dostępnym, o którym wiedzą wszyscy domownicy. Najlepszy do tego będzie kołonotatnik z możliwością dokładania lub usuwania kartek. Mogą to również być zeszyty, każdy dla innej dziedziny życia domowego.

Podział dziennika

  • Kalendarz domowy – zapisz w nim daty urodzin, imienin, szkolnych zebrań, szczepień, terminy koniecznych wpłat np. ubezpieczenia. Listę zmieniaj co roku.
  • Sprzęty i przedmioty – zrób listę wartościowych sprzętów i przedmiotów znajdujących się w domu, zapisz ich numery seryjne, jeśli takie mają. Sfotografuj drogocenne przedmioty. Wiadomości takie mogą okazać się bezcenne w przypadku kradzieży lub pożaru. W tej części przechowuj też ważne gwarancje, instrukcje obsługi i rachunki z datą zakupu.
  • Naprawy i remonty – zapisz sobie nazwiska, adresy i numery telefonów wszystkich fachowców, którzy pracowali w domu. Zapisz gdzie przebiegają kable elektryczne, rury gazowe, ogrzewania centralnego itp. Dołącz też próbki tkanin, kolorów farb. Umieść też informacje o dacie remontu samochodu, wymianie opon, przeglądzie serwisowym, zapisz numery polis ubezpieczeniowych. Możesz też zapisać nazwy środków jakich użyłaś do czyszczenia, usuwania plam itp.
  • Zdrowie – zapisz numery telefonów do szpitala, lekarza pierwszego kontaktu, specjalistów u których leczy się ktoś z domowników, pogotowania innych lekarzy np. stomatologa. Przechowuj tutaj ważne wyniki badań np. grupę krwi, badania na alergię itd.
  • Usługi – tutaj zapisz numery telefoniczne i informacje o taksówkach, firmach przewozowych, posiłkach z dostawą do domu, godziny otwarcia instytucji np. urzędu, biblioteki.
  • Inne sprawy – Jeśli prowadzisz bogate życie towarzyskie, zapisz listę gości które zapraszasz, numery telefonów do nich, spis potraw, które podałaś na ostatnim przyjęciu (unikniesz powtórzeń). Zapisz sobie adresy osób do których wysyłasz życzenia.
  • Kwiaty – zapisz sobie informacje o roślinach, które masz w domu, ogrodzie, zapisz nazwy środków jakich używasz do ich ochrony przeciw szkodnikom i chorobom.