You are here:  / Funkcje transportu w gospodarce / ABS – koniec z poślizgami podczas hamowania

ABS – koniec z poślizgami podczas hamowania

ABS – koniec z poślizgami podczas hamowania
1 vote, 4.00 avg. rating (74% score)

rp_samochod4.jpgABS to mechanizm montowany w każdym nowym samochodzie, który ma za zadanie uniemożliwić blokowanie się kół podczas hamowania. W samochodzie bez tego układu, często podczas hamowania, szczególnie na śliskiej nawierzchni, dochodziło do zblokowania się kół, co skutkowało z kolei tym, że samochód wpadał w poślizg i jakiekolwiek sterowania nim było już niemożliwe, co z klei powodowało niemal pewne zderzenie z jakąś przeszkodą: drzewem, słupem, płotem, czy czołowo z innym samochodem. Skutki takich wypadków w większości były śmiertelne. Dlatego współczesna motoryzacja opracowała i wprowadziła do użycia ten doskonały mechanizm ratujący ludziom życie.

Doskonale sprawdza się on w przypadku nagłego pojawienia się jakiejś przeszkody na drodze i konieczności nagłego hamowania na śliskiej nawierzchni. Wtedy po naciśnięciu hamulca samochodem nadal można kierować i bezpiecznie wyjść z tej niebezpiecznej sytuacji.

Również bardzo przydatny jest on w samochodach ciężarowych z naczepami, szczególnie w przypadku zjazdu z górki, co dotychczas było bardzo niebezpiecznym manewrem.