You are here:  / Ogród / Ogrody przydomowe i ogrody przy rezydencjach

Ogrody przydomowe i ogrody przy rezydencjach

Przy zakładaniu ogrodu powinniśmy kierować się przede wszystkim naszym smakiem. Kluczem do stworzenia przydomowego ogrodu, w którym będziemy się czuli dobrze, jest głównie przemyślana i pomysłowa koncepcja. Od niej zależy nasz sukces. Każdy, kto zakłada ogród, musi jednak liczyć się z pewnymi ograniczeniami.

Głos ma właściciel

Można śmiało powiedzieć, że z projektowaniem i zakładaniem ogrodu, znajdującego się przy naszym domu lub rezydencji – jest całkiem podobnie, jak z urządzaniem wnętrza. Przy tworzeniu kompozycji roślin i ich doborze, główną rolę odgrywa smak właściciela. Wszystko tak naprawdę zależy od naszego gustu, od tego jakie kolory i kształty lubimy. Najważniejsza jest przede wszystkim koncepcja. Istnieje kilka podstawowych zasad i ograniczeń, które będą wpływać na nasze postępowanie podczas zakładania ogrodu.

Kilka prostych zasad – ogrody przydomowe

Podstawową zasadą estetyczną, którą musimy mieć na uwadze przy komponowaniu układu roślin jest to, aby każda roślina była widoczna. Brzmi to może paradoksalnie, ale nasz ogród nie będzie zwracał na siebie uwagi, gdy poszczególne kształty i kolory zleją się w mało wyrazistą całość wizualną. Postępujmy zatem tak: niech rośliny, które mają rosnąć obok siebie, różnią się kształtem i barwą. Jeśli zasadzimy blisko siebie podobne elementy, powstanie mało ciekawy, nieczytelny i niezbyt wyrazisty ogród. Trzeba uważać, aby całość naszego projektu była interesująca estetycznie, by każda roślina mogła na swój sposób zaistnieć. Kluczem do tego jest właśnie wspomniana różnorodność.

Kolejnymi ważnymi sprawami przy planowaniu układu roślin w ogrodzie przydomowym lub przy rezydencji są: dbałość o to, by poszczególne elementy się nie zasłaniały oraz związana z tym troska o dostęp wszystkich roślin do światła. Nie należy więc sadzić roślin większych tak, by zabierały światło mniejszym. W przeciwnym razie roślinom o mniejszych wymiarach grozi śmierć z braku naświetlenia.

Nie każdy o tym wie, jednak rośliny również mają swoje preferencje towarzyskie. Niektóre typy zieleni nie cierpią wprost innych. Jeśli zasadzimy obok siebie dwie rośliny, które się nie lubią, szybko zobaczymy tego efekty. Jeśli np. widzimy, że nasze drzewko w ogródku rośnie podejrzanie krzywo – jakby „uciekając” od sąsiada – to prawdopodobnie przyczyna leży właśnie w upodobaniach towarzyskich danej rośliny. Nie jest to oczywiście zjawisko częste, jednak warto gruntownie poczytać o naszych zielonych ulubieńcach, zanim zafundujemy im towarzyszy. Pozwoli to uniknąć przykrych niespodzianek. Musimy też być świadomi, jakie ograniczenia stawia nam regionalny klimat. W Polsce mamy 4 strefy klimatyczne. Jeśli na przykład sadzimy nasz ogród w okolicach Suwałk, nie powinniśmy umieszczać w nim cyprysów, gdyż ze względu na ostre zimy z pewnością zmarnieją.

Kolejną istotną kwestią jest sprawa gleby. Ważne, aby nasze rośliny były z tych, które lubią ziemię, jaka znajduje się w naszych okolicach. Oczywiście, dla chcącego nic trudnego – podłoże możemy zawsze zmienić – wszystko zależy od naszej koncepcji.

Znajdź swój styl – ogrody przydomowe

Jeśli dysponujemy większym terenem, możemy pokusić się o nadanie naszemu ogrodowi określonego stylu, najlepiej takiego, który w wysokim stopniu koresponduje z naszym smakiem i upodobaniami, a także będzie się komponował z architekturą zajmowanego przez nas siedliska. Najlepiej rozpoznawanymi typami ogrodów, które zajmują poczesne miejsce w kulturze zieleni, są ogrody francuskie oraz angielskie.

O pierwszym w dużym uproszczeniu można powiedzieć, że jest królestwem geometrii. Podstawą kompozycji ogrodu francuskiego jest idea całkowitego panowania człowieka nad naturą. Dlatego, ogród francuski charakteryzuje się równomiernym rozplanowaniem zieleni, regularnymi wzorami, w które układają się na przykład alejki. Zieleń jest starannie przystrzyżona. Romantyczna nuta lekkiego nieporządku i chaosu, tak typowa dla romantycznych ogrodów angielskich – nie ma tu absolutnie prawa bytu. Jeśli więc dobrze czujemy się w spokojnym i barokowym otoczeniu, które ma wyrażać, że nad nim w stu procentach panujemy – zainwestujmy w ogród francuski.

Ogrody angielskie stały się modne po klęsce Napoleona, gdy kulturalna rola francuskiego ogrodnictwa zdecydowanie osłabła, po swych szczytowych osiągnięciach z wieku XVII. Ogród angielski to może nie artystyczny nieład, natomiast pewne wrażenie nieporządku i lekkiego zaniedbania zieleni jest dla niego niezwykle charakterystyczne. Romantyczne umiłowanie natury jako potęgi nie do okiełznania, jako czegoś co przerasta człowieka – to podstawy przy rozplanowaniu roślin, które wybierzemy.

Podsumowując, powtórzymy myśl z początku tego artykułu: najistotniejsze jest to, co właściciel, planujący założenie ogrodu – uważa za piękne.

Gordo Studio pomoże przenieść twoją wizję w przestrzeń rzeczywistego ogrodu. Firmę tworzą znawcy roślin oraz architekci krajobrazu z długoletnim doświadczeniem, którzy nieustannie podnoszą swoje kwalifikacje. Korzystając z naszych usług mogą się Państwo spodziewać, że ogród będzie łatwy w pielęgnacji i modny niezależnie od wybranego stylu.