You are here:  / Remont / Malowanie ścian

Malowanie ścian

Malowanie ścian to najtańszy i najszybszy sposób na odświeżenie wnętrza i zmianę jego wyglądu. To poważne przedsięwzięcie. Gdy zabierasz się do niego samodzielnie, skompletuj potrzebny sprzęt i poznaj techniki pracy z farbami.

Zanim przystąpisz do malowania ścian i sufitów przygotuj sprzęt, który usprawni twoją pracę. Będziesz potrzebować odpowiednich pędzli lub wałków, we właściwych rozmiarach i odpowiednich do zadania, jakiego się podejmujesz. Do wyboru masz:

Pędzle z naturalnego włosia – droższe od pędzli syntetycznych, ale za to bardziej wytrzymałe. Te o prosto ściętym włosiu służą do malowania ścian i sufitów, zaokrąglone – do malowania rogów i kantów, a ścięte, z trójkątnie ułożonym włosiem są przydatne do malowania framug okiennych.

Wałki i gąbki na uchwycie – do malowania farbami wodnymi, szybko pokryją duże powierzchnie.

Zbiorniczki – to wanienki na farbę, które ułatwiają nabieranie odpowiedniej ilości produktu.

Dodatkowo podczas malowania przydadzą ci się takie przedmioty jak szpachla – do zdrapywania starej farby (jeśli taka jest już na ścianach), zwilżona wodą gąbeczka do usuwania zachlapań ze świeżej farby, taśmy maskujące do ochrony szyb lub podłóg przed zabrudzeniami podczas malowania framug, gazety lub pokrowce foliowe – do pokrycia większych przestrzeni, np. podłogi czy mebli, ochronne okulary.

Rodzaje farb

Grunt – używa się przed malowaniem porowatego podłoża, np. surowego drewna lub metalu.

Podkładowa – nakłada się ją na grunt, przed właściwym malowaniem, przedłuża trwałość koloru farby właściwej.

Emulsyjna – farba do malowania, która szybko schnie. Najczęściej stosowana do malowania sufitów.

Połyskowa – to farba olejna, która jest bardzo wytrzymała. Dobra do drewna.

Farby strukturalne – pokrywają nierówności i ubytki podłoża.

Przygotowanie do malowania

Przed rozpoczęciem malowania pozdejmuj ze ściany wszystkie obrazy, dekoracje itp. ozdoby. Wynieś do innego pomieszczenia mniejsze meble, a większe zgrupuj na środku pokoju i przykryj specjalnymi foliami ochronnymi. Zabezpiecz podłogę gazetami. Pamiętaj o tym, żeby zabierając się do pracy nie robić przerw, któe mogą spowodować np. powstanie smug na ścianach.

Malowanie:

  • pędzlem – maluje się w dwóch kierunkach, pionowo i poziomo, aby uniknąć śladów pozostających po malowaniu w jednym kierunku.
  • wałkiem – szybko pokrywa się powierzchnię farbą. Przejeżdża się nim kilka razy tam i z powrotem, malując ukośnie, w kształcie litery W.
  • gąbką – zaczyna się malowanie od rogu i maluje ścianę, dokładnie pokrywając farbą, we wszystkich kierunkach, nie odrywając gąbki.

Kolejność malowania:

Sufit – zacznij malować od części najbliżej okna. Ściany maluj zaraz po suficie, począwszy od prawego górnego rogu ściany. Drzwi maluj po pomalowaniu ścian, na samym końcu okna i listwy. Maluj zawsze od góry do dołu.

Usuwanie zapachów

Aby pozbyć się zapachu farby po malowaniu, połóż na talerzyku przekrojoną na pół cebulę. Wymieniaj ją codziennie do czasu, aż zapach wywietrzeje.