You are here:  / Remont / 

Pojawienie się grzyba w mieszkaniu to niebezpieczeństwo dla zdrowia mieszkańców, a szczególnie dla małych dzieci. Długotrwałe bóle głowy, choroby stawów i dróg oddechowych oraz złe samopoczucie – to najczęstsze objawy choroby u osób, u których w mieszkaniu pojawił się grzyb domowy. Zagnieżdżenie się grzyba w mieszkaniu uwidacznia się przez: zwiększoną wilgotność elementów drewnianych, niemiłą stałą woń stęchlizny, pojawienie się na ścianach otynkowanych plam wilgotnych z charakterystycznymi wykwitami, a dalej wybrzuszeniami w tynku (odstawanie tynku od podłoża) i wreszcie jego odpadanie. Na drewnie pojawiają się brunatne plamy, które po pewnym czasie ciemnieją i pękają, a w drewnianej podłodze grzyb się objawia pęcznieniem i wginaniem podłogi.

W przypadku gdy okaże się, że deska od spodniej strony jest zbutwiała i popękana wzdłuż i wszerz, oznacza to, że podłoga jest zagrzybiona. Likwidacja grzyba nie może polegać jedynie na usunięciu porażonej deski. Niewidoczne mikroskopijne zarodniki grzyba prawdopodobnie rozsiały się już na całej powierzchni podłogi i pomimo że jeszcze nie widać gołym okiem charakterystycznych zniszczeń na innych deskach, porażone faktycznie jest całe pomieszczenie. Należy więc zerwać całą podłogę w tym pomieszczeniu. Deski, które są porażone, należy zniszczyć (najlepiej spalić), a nie zagrzybione na nowo zabezpieczyć przez zaimpregnowanie drewna środkiem grzybobójczym, stosując go zgodnie z instrukcją podaną na opakowaniu.

Grzyb również atakuje takie elementy drewniane budynku jak np. ściany wykonane z drewna, jak również więźbę dachową (konstrukcję dachu), szczególnie w miejscu przecieków. Dlatego tak ważna jest stała kontrola i okresowe oględziny wszystkich elementów i urządzeń drewnianych zmontowanych w mieszkaniu. Ważne również jest stałe, systematyczne wietrzenie wilgotnych pomieszczeń. Przy stwierdzeniu grzyba na tynku należy go skuć na powierzchni większej, obejmującej kilkanaście centymetrów poza stwierdzone wykwity. W murze, po skuciu tynku, należy ze spoin pomiędzy cegłami wykuć zaprawę na głębokość 2 do 3 cm. Całość odkutej ściany dokładnie wysuszyć (np. radiatorem, podgrzewaczem elektrycznym) i powlec środkiem grzybobójczym. Do nowej zaprawy przy tynkowaniu należy dodać do zaprawy środka grzybobójczego. Wszystkie organiczne części pochodzące z rozbiórki najlepiej spalić, a gruz, cegłę itp., które uległy zagrzybieniu, zakopać na głębokość 1 m w ziemię.

W sprzedaży są różne środki grzybobójcze. Na każdym opakowaniu tych preparatów podane są sposoby ich zastosowania. Kupując, należy zawsze poradzić się specjalisty, który określi, jaki środek i w jakich warunkach będzie najbardziej skuteczny. Przy stosowaniu preparatów grzybobójczych należy pamiętać, że są one w większym lub mniejszym stopniu trujące i parzące, zatem niebezpieczne dla zdrowia. Dlatego przy stosowaniu ich należy zachować należytą ostrożność, a szczególnie: nie należy pracować z otwartymi skaleczeniami, ranami, przed posiłkiem myć dokładnie ręce, nie palić tytoniu w trakcie pracy, nie pocierać brudnymi rękoma twarzy, oczu, ust itp.

Do najczęściej spotykanych grzybów domowych w Polsce zaliczamy: stroczek łzawy, grzyb piwniczny, grzyb domowy biały. Każdy z nich jest niebezpieczny i rozwija się w innych warunkach, lecz wszystkie w porę nie usunięte i nie zniszczone rozrastają się szybko i atakują pomieszczenia, w krótkim czasie powód ująć duże zniszczenia.