You are here:  / Remont / Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Instalacja elektryczna w domu jednorodzinnym

Każda instalacja elektryczna w domu powinna być podzielona na oddzielne obwody, obejmujące swym zasięgiem gniazdka elektryczne oraz określone punkty oświetleniowe. Instalację dzieli się na obwody, głównie z uwagi na względy bezpieczeństwa.

Każdy z obwodów wchodzący w skład instalacji elektrycznej może posiadać inne napięcie. Obwody włącza się i wyłącza za pośrednictwem zainstalowanej w domu, lub na zewnątrz, tablicy rozdzielczej. Należy zaznaczyć, że każdy obwód w domowej instalacji elektrycznej winien posiadać swoje własne zabezpieczenie przed ewentualnym zwarciem czy powstałym przeciążeniem linii.  Obwody elektryczne znajdujące się w domu jednorodzinnym można podzielić na dwa odrębne rodzaje:

  • Jednofazowe – charakteryzują się napięciem wynoszącym 230 V, zasilają urządzenia o niskiej mocy,
  • Trójfazowe – mają napięcie wynoszące 400 V i są źródłem zasilania urządzeń o wysokiej mocy, powyżej 2,5 kW. Przewody w obwodach tego typu mają większą liczbę żył.

W domu znajduje się szereg sprzętów, które wymagają zasilania elektrycznego. Jeśli mają one moc wynoszącą powyżej 1,5 kW i są montowane na stałe, to wymagają wykorzystania dla nich osobnego, dedykowanego obwodu elektrycznego. Mowa tu o takich urządzeniach jak pralka, lodówka, czy piecyk elektryczny. Z uwagi na względy praktyczne, jeden obwód nie powinien rozprowadzać energii elektrycznej równocześnie do gniazdek i montowanych na stałe elementów oświetleniowych.

Przed przystąpieniem do realizacji instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym, należy bardzo dokładnie przemyśleć i rozplanować obwody. Nie może dojść do sytuacji, w której obwodów jest zbyt mało i konieczne jest podłączanie do nich na przykład wszystkich urządzeń w jednym pomieszczeniu. Jeśli dojdzie do awarii danego obwodu elektrycznego, wszystkie urządzenia w jednej chwili przestają działać. Logiczne rozplanowanie konstrukcji instalacji elektrycznej jest bardzo ważne przy planowaniu oświetlenia. W pomieszczeniach powinny znajdować się źródła światła podpięte do różnych obwodów, aby nawet w przypadku awarii jednego z nich, nie zapanowały w nim całkowite ciemności.

Ważnym elementem instalacji elektrycznej w domu jednorodzinnym jest wspominana już tablica rozdzielcza, pozwalająca na sterowanie obwodami elektrycznymi. Nazywana jest ona również rozdzielnicą. W niej spotykają się wszystkie obwody funkcjonujące w domu. Najlepiej byłoby umieścić tablicę rozdzielczą przy wejściu do domu, w widocznym miejscu. Rozdzielnica powinna stwarzać możliwości jej rozbudowy w przyszłości i musi posiadać odpowiedni system chłodzenia.

Najbardziej elementarną częścią składową każdej domowej instalacji elektrycznej są gniazdka i łączniki, które powinny znajdować się w strategicznych częściach domu, aby korzystanie z nich było wygodne. Łączniki rozmieszcza się zaś tak, aby było można je znaleźć bez żadnych problemów.