You are here:  / Remont / Gipsowanie ścian

Gipsowanie ścian

Masz nierówne ściany, chcesz zabudować fragment kuchni lub łazienki? Sięgnij po tynk gipsowy. Nie jest to wcale takie trudne i czasochłonne. Należy jednak przestrzegać kilku prostych zasad.

Przygotowanie podłoża

Jest to najważniejszy etap naszej pracy, od tego bowiem zależy trwałość tynku. Podłoże powinno być suche, stabilne, wolne od resztek farb, kurzu i innych zabrudzeń. Przed właściwym gipsowaniem warto wcześniej pokryć powierzchnię środkiem gruntującym.

Mieszanie tynku gipsowego

Suchy tynk wsypujemy do zimnej wody (czytaj instrukcję) i mieszamy, najlepiej elektrycznym mieszadłem. Jeśli jest to niewielka ilość, wystarczy kielnia murarska. Gotowa mieszanka powinna mieć konsystencję plasteliny.

Nakładanie

Gotową mieszankę tynku nakładamy kielnią, można również ręką. Masa wiąże się maksymalnie 40 minut. Tyle też mamy czasu na formowanie właściwych kształtów. Jeśli tynk za szybko gęstnieje, należy dodać wody. Każdą warstwę posmaruj mokrym pędzlem, wówczas powierzchnia będzie schnąć stopniowo i nie popęka.

Równanie powierzchni

Czynność ta jest dosyć trudna i wymaga od nas dokładności. Gdy masa zaczyna powoli wiązać, możemy przystąpić do wyrównywania tynkowanej powierzchni. Można do tego użyć łaty trapezowej lub siatki do równania ścian.

Uzupełnianie ubytków

Drobne nierówności tynku najlepiej jest zlikwidować przy pomocy rakli, czyli płaskiej gumy z drewniana rączką lub też przy pomocy szpachli powierzchniowej. Następnie pociągnij modelowaną powierzchnię pędzlem zwilżonym czystą wodą.

Wygładzanie

Jest to ostatni etap naszych prac. Miękkim pędzlem rozprowadź zaprawę do gładzi szpachlowych. Gdy powierzchnia będzie sucha, użyj siatki do równania ścian. Wszystkie te czynności lepiej jest wykonywać na mokro, dzięki czemu przy szlifowaniu unikniemy pylenia i bałaganu. Czas potrzebny do wyschnięcia tynku to średnio jeden dzień na 1 cm warstwy. Pomieszczenie tynkowane należy dobrze wietrzyć.

Porady

  • Robót tynkarskich nie wykonujemy przy zbyt niskiej temperaturze (poniżej 5 stopni).
  • Tynku nie układamy na zawilgoconych powierzchniach, szczególnie żelbetonowych
  • Pamiętaj o siatce podtynkowej.
  • Wygładzanie tynku na tzw. szybę (bardzo gładko) może spowodować powstanie szklistej nawierzchni. Schnie ona dłużej i może być też trudno pomalować taką powierzchnię – wałek się ślizga, a farba ma słabszą przyczepność.