You are here:  / Dom / Czym jest fototapeta samoprzylepna?

Czym jest fototapeta samoprzylepna?

Tapetowanie wraca do łask. Ba! Cieszy się ogromną popularnością. Głównie dlatego, że współczesne możliwości techniczne sprawiły, że nie ma ono nic wspólnego z dekorowaniem wnętrz tapetami, jakie znamy z lat 70. czy 90. Nudne, jednolite, pozbawione wyrazu papierowe tapety odeszły w zapomnienie, a ich miejsce zajęły fototapety, których wygląd zależy wyłącznie od naszej pomysłowości.

Wiedząc jaką powierzchnię chcemy w ten sposób udekorować i w jakim pomieszczeniu się ona znajdzie, wybieramy całkowicie dowolny wzór, który jest później nadrukowywany na bardzo trwałym, odpornym na zmywanie materiale – np. flizelinie. Wzorem może być naprawdę wszystko, od malowniczych pejzaży, przez zdjęcia z wakacji, po podobiznę Clinta Eastwooda. Równie dobrze może to być abstrakcyjna grafika, kadr z ulubionego filmu czy urokliwa wenecka uliczka.

Ważne, by dobrać wzór do danego pomieszczenia, ponieważ odpowiednia fototapeta może dodać mu przestrzeni i odwrotnie, jeśli źle wybierzemy, możemy sprawić, że nasza i tak nieduża sypialnia, stanie się ciężka do zniesienia.

Na szczęście i z takiej sytuacji jest wyjście, ponieważ istnieją fototapety samoprzylepne, które można wielokrotnie odklejać i przyklejać w innych miejscach, nie zostawiając jednocześnie żadnych śladów na ścianach.

Co to znaczy, że fototapeta jest samoprzylepna?

To znaczy, że jedna strona materiału, na którym została nadrukowana wybrana przez Ciebie grafika będzie od razu pokryta klejem. Wystarczy, że zdejmiesz folię zabezpieczającą i dekoracja jest już gotowa do przyklejenia. Co ważne nie musisz umieszczać jej wyłącznie na ścianie, równie dobrze możesz wybrać meble, drzwi, szyby, płytki i różne przedmioty codziennego użytku.

Łatwość montażu to nie jedyna zaleta fototapet samoprzylepnych. Kolejną jest to, że są wielokrotnego użytku, to znaczy, że możesz je przyklejać, odklejać i przenosić w inne miejsce – bez zagrożenia, że na ścianie (lub innej wybranej powierzchni) zostaną brzydkie ślady po kleju. Dzięki temu z montażem poradzą sobie nawet ci, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z przyklejaniem tapet, a cierpliwość nie jest ich najmocniejszą stroną. 😉

Ważne jest również to, że fototapety samoprzylepne są na wymiar, co znaczy, że nie musisz przyklejać sześciu pasków tapety, by udekorować dużą ścianę w salonie, a wystarczy ci jedynie dwa szerokie kawałki. Dzięki temu unikasz wielu łączeń, no i kosztuje Cię to znacznie mniej wysiłku. Z małą fototapetą poradzisz sobie spokojnie w pojedynkę, a do większych powierzchni wystarczy wsparcie jednej osoby, która będzie kontrolować czy przyklejasz równo i czy któryś z rogów fototapety zbyt wcześnie się nie przykleił.

O czym pamiętać montując tapetę samoprzylepną?

Tak jak już wspominaliśmy, samo naklejenie fototapety jest banalnie proste, szczególnie, że jeśli coś nam nie wyjdzie, możemy ją odkleić i ponowić próbę. Bardzo ważne jest jednak wcześniejsze przygotowanie powierzchni, do której będziemy przyklejać dekorację.

Należy pamiętać o tym, by:

  • ściana (lub inna powierzchnia) była całkowicie gładka, sucha i czysta,
  • sprawdzić czy fototapeta ma na pewno właściwy zamiar – wystarczy przyłożyć ją do wybranej powierzchni zanim odkleimy folię zabezpieczającą,
  • poukładać sobie kawałki po kolei, jeżeli nasza fototapeta jest duża i składa się z kilku części,
  • zacząć montowanie od góry (możesz również poprowadzić na ścianie delikatną pionową linię, która będzie wyznaczać brzeg fototapety).

To wszystko 🙂 Prawda, że proste?

Podsumowując, fototapeta samoprzylepna:

  • ma klejącą warstwę, którą należy przyłożyć do wybranej powierzchni – nie potrzebujesz żadnego dodatkowego kleju,
  • jest wielokrotnego użytku,
  • jest prosta w montażu – nawet dla totalnych amatorów,
  • po odklejeniu nie zostawia śladów na ścianie,
  • ma druk wysokiej jakości, który pozwala stworzyć w danym wnętrzu niepowtarzalny klimat,
  • nadaje się do montażu również na zakrzywionych powierzchniach.

Należy jedynie pamiętać, by nie zabrudzić warstwy z klejem, bo może to utrudnić, lub nawet uniemożliwić ponową aplikację.

Wszystko jasne? Jeśli masz jakieś pytania – daj znać w komentarzach. Postaramy się rozwiać wszystkie wątpliwości i podpowiedzieć najlepsze rozwiązanie.