You are here:  / Kuchnia / Co zabrać na grilla

Co zabrać na grilla

Rozpoczyna się sezon biesiadowania na świeżym powietrzu, grillowania i pikników. Zobacz, w co powinnaś się więc wyposażyć, aby z łatwością przygotować wyborne grillowe danie, a następnie je podać swoim współtowarzyszom.

Niezależnie od tego, czy robisz grilla w ogrodzie przy domu, czy też wyjeżdżasz ze znajomymi w plener, przydadzą ci się następujące sprzęty:

  • grill – to oczywiste! Ważne aby był stabilny i łatwy do rozłożenia, najlepiej z regulowanymi nóżkami (co ułatwi ci jego ustawienie na nierównej powierzchni).
  • podpałka – pozwoli ci na szybkie rozniecenie ognia i utrzymanie silnego płomienia. Używamy jej tylko na początku rozpalania, nigdy w trakcie pieczenia, gdyż powstają wtedy szkodliwe opary, które osiadają na potrawach.
  • węgiel drzewny
  • miech do podsycania ognia – pomoże ci rozniecić i podtrzymać ogień w palenisku, bez większego wysiłku ze strony twoich płuc.
  • tacki aluminiowe na grilla – to na nich powinno się piec wszystkie potrawy. Zapobiegają spływaniu tłuszczu do ognia i wydzielaniu się rakotwórczych związków. Na tym nie należy oszczędzać.
  • szczypce i łapki do trzymania i obracania potraw
  • fartuszek dla kucharza, który uchroni ubranie przed pryskającym mięsem i innymi ewentualnymi zabrudzeniami
  • tacki, widelczyki, kubeczki plastikowe – jednorazowego użytku zastawa pozwoli ci szybko sprzątnąć po grillu. Pamiętaj, aby zabrać ze sobą zużyte naczynia! Nie zaśmiecajmy miejsc, w których tak przyjemnie spędzamy wolny czas!
  • mięsa, ryby, warzywa, owoce (np. jabłka, banany i ananasy), marynaty do mięsa i ryb, sosy do podawania

Na miejsce grillowania wybierz zaciszny zakątek nad rzeką lub leśnej polanie (uważaj, żeby nie zapruszyć ognia i zawsze przed odejściem dokładnie sprawdź, czy pozostawiasz po sobie bezpieczne miejsce). Dobrze, żeby było osłonięte od wiatru, wówczas łatwiej rozniecisz grilla i w przyjemnej atmosferze spędzisz czas.

Przygotuj palenisko, wykorzystując do tego podpałkę i węgiel drzewny. Poczekaj, aż węgiel trochę się przepali i powstanie żar. Dopiero wtedy ułóż wokół niego kolejną warstwę kawałków węgla drzewnego i poruszaj nimi, aby również je rozniecić. Rozpalanie grilla trwa około 1/2 godziny. Po tym czasie palenisko powinno mieć już stałą temperaturę, a węgielki zmienić kolor z czerwonego na szary. Jeśli dodatkowo posypiemy je ziarnami jałowca lub ziołami, otrzymamy wspaniały aromat, który przeniesie się na nasze potrawy.

Trzeba uważać, by nie przepiec produktów. Najbardziej odpowiednią temperaturą do zapiekania jest 300–400 st.C. Mięso, warzywa, ryby powinny mieć zarumienioną, chrupiącą skórkę, ale pozostawać kruche i soczyste w środku. Zbyt wysuszone mięso jest nie tylko niesmaczne, ale i ciężkostrawne, a jeśli się przypali, staje się nawet rakotwórcze.