You are here:  / Nieruchomości / 5 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując mieszkanie z rynku wtórnego

5 rzeczy, które musisz wiedzieć kupując mieszkanie z rynku wtórnego

Obecna sytuacja na rynku nieruchomości sprawia, że mamy w czym wybierać. Ofert przybywa, kupujących natomiast jest coraz mniej. Mieszkanie w stanie deweloperskim odstrasza nas dodatkowymi kosztami. Rynek wtórny wydaje się pewniejszy. Jak jednak nie popełnić błędu?

Coraz więcej osób skłania się ku rynkowi wtórnemu, sądząc, że to pewniejsze i tańsze rozwiązanie. Oczywiście to prawda, pod warunkiem, że kupimy zadbane mieszkanie, do którego właściwie z marszu można się wprowadzić.

Podstawowym problemem są finanse, bo to właśnie portfel i kredyt determinują wybór lokum. Najpierw więc definiujemy swój budżet, a następnie wybieramy odpowiednie oferty – sami lub przy pomocy pośrednika. Na co zwrócić uwagę, decydując się na rynek wtórny?

1.      Mieszkanie to inwestycja w przyszłość

Ta zasada jest najważniejsza. Powinniśmy wybrać mieszkanie, którego wartość może wzrosnąć, a na pewno nie spadnie. Wielu doradców finansowych przekonuje, że mieszkanie na osiedlu z wielkiej płyty przegrywa z droższym w kamienicy. Solidne przedwojenne budownictwo zawsze będzie wartościowe z prostej przyczyny: „tak się już nie buduje”.

2.      Lokalizacja

Najdroższe mieszkania to oczywiście te zlokalizowane w centrum dużych miast. Cieszą się sporym wzięciem, bo oprócz wygody, spełniają funkcję idealnej inwestycji. Warto jednak rozszerzyć zakres poszukiwań o dobrze skomunikowane części miast, o bogatej infrastrukturze. Jeśli zamierzamy kupić mieszkanie na wiele lat, dobrze jest uwzględnić bliskość „rodzinnych elementów” takich jak zieleń, place zabaw, szkoła, sklepy.

Nie można też zapomnieć o rozwoju miast i rozbudowie węzłów komunikacyjnych – niebawem przedmieścia staną się coraz popularniejsze i przede wszystkim cenne.

3.      Właściciel mieszkania

Na każdym kroku trzeba zachować czujność, więc musimy poważnie potraktować kwestię własności mieszkania. Trzeba sprawdzić:

  • czy mieszkanie nie jest zadłużone,
  • kto jest w nim zameldowany.

Warto skorzystać z pomocy ekspertów i przy ich pomocy sprawdzić odpis księgi wieczystej.

Ważne! Na tym etapie należy też poprosić o zaświadczenie o braku zaległości czynszowych i poznać stan zameldowania. Umowa sprzedaży z kolei powinna zawierać oświadczenie o tym, że mieszkanie nie jest w żaden sposób obciążone prawami innych osób.

4.      Realne koszty

Cena mieszkania to nie koniec, doliczamy do niej wszystkie konieczne wydatki. Trzeba też uwzględnić podatek od czynności cywilnoprawnych (ok. 2% wartości), dodatkowe opłaty sądowe. Jeśli w całym procesie bierze udział pośrednik, oczywiście wliczamy jego prowizję. Badając dokumentację mieszkania, koniecznie dowiedzmy się o wszystkim opłatach związanych ze spółdzielnią lub wspólnotą mieszkaniową, np. związanych z planowanymi remontami.

Ważne! Kupując mieszkanie do remontu, od razu trzeba oszacować jego koszty. To jest prawdziwa pułapka, dlatego warto skorzystać z pomocy zaufanych fachowców, którzy sporządzą kosztorys.

5.      Targuj się

Walka o obniżenie ceny to naturalny zabieg, więc nie powinniśmy bać się targowania. Jeśli cena jest zbyt atrakcyjna, a właściciel wywiera presję na kupującym, można założyć, że coś jest nie tak.  Zawierając umowę przedwstępną, uważajmy też na wysokość zaliczki.

Ważne! Zdecydujmy pomiędzy zadatkiem a zaliczką:

  • Zadatek przepada, jeśli odstąpimy od umowy; sprzedający płaci jego dwukrotność, wycofując się ze sprzedaży;
  • Zaliczka jest zawsze zwracana, jeśli jedna ze stron odstąpi od umowy, wliczana jest też w cenę mieszkania.

Pewna decyzja, spokojna głowa

Duża konkurencja sprawia, że właściciele muszą zabiegać o klientów, którzy coraz więcej wymagają. Do powyższych zasad warto byłoby też dodać, że wyboru nie należy dokonywać emocjonalnie. Dajmy sobie czas na poszukiwania, bo „niepowtarzalna okazja” często zwodzi nas na manowce.