You are here:  / Ogród / Ogrody wiejskie i ogrody naturalistyczne

Ogrody wiejskie i ogrody naturalistyczne

Wszechogarniająca moda na powrót do natury odcisnęła także swe piętno na stylu współczesnych ogrodów. W naszym kraju, po okresie panowania ogrodów angielskich czy japońskich, znowu modne są ogrody w stylu wiejskim i naturalistycznym. Trend ten wynika z pewnego znudzenia obcymi dla naszej kultury formami i chęci powrotu do tradycji. Chyba właśnie ogrody wiejskie i naturalistyczne, w największym stopniu oddają ducha polskiej historii i tradycji. Któż z nas nie ma w wyobraźni jeszcze z dzieciństwa, obrazu polskiej wsi, na którą składają się gospodarcze zabudowania otoczone zielonym sadem i ogrodem. Stąd ogrody wiejskie często określa się mianem sentymentalnych.

Ogród wiejski, a naturalistyczny

Ogrody wiejskie i naturalistyczne to właściwie tożsame style, z tym że w przypadku tych drugich dużo większe znaczenie ma otoczenie. Dobrze zaprojektowany i zrealizowany ogród naturalistyczny, w większym stopniu niż ogród wiejski, odwzorowuje otaczające go warunki naturalne. Kompozycja ogrodu naturalistycznego podporządkowana jest zasadzie zintegrowania ogrodu z otoczeniem, co optycznie go powiększy.
Projektanci zwracają uwagę na to, że czym mniejsza ingerencja w zastaną tkankę roślinną, tym ciekawszy efekt zostanie osiągnięty. W przypadku ogrodu naturalistycznego możemy sobie nawet pozwolić na nieco spontaniczny rozwój roślinności, nieznacznie tylko ingerując w ich rozwój. W przypadku ekstremalnej formy ogrodu naturalistycznego, powinniśmy interweniować tylko w sporadycznych przypadkach. Taki ogród, właściwie zaprojektowany i zrealizowany powinien rozwijać się niejako sam. Często z przyczyn czysto obiektywnych (przemysłowe otoczenie) zaprojektowanie ogrodu naturalistycznego jest niezmiernie trudne, lecz doświadczony architekt krajobrazu powinien sobie z tym poradzić.

Zaprojektowana natura

Ogrody naturalistyczne, podobnie zresztą jak i wiejskie, z pozoru charakteryzują się bardzo luźną formą. W rzeczywistości to jednak, mniej lub bardziej przemyślane przestrzenie, gdzie większość elementów takich jak kompozycje roślinne, układ nawierzchni czy elementy architektury, została starannie zaplanowana. W przypadku ogrodów wiejskich i naturalistycznych, zmysł estetyczny projektanta, umiejętność widzenia kolorów oraz orientacja przestrzenna mają zdecydowanie większy wpływ na udany projekt, niż w przypadku innych rodzajów ogrodów.

Roślinność w ogrodach wiejskich i naturalistycznych

Kluczową rolę w ogrodzie wiejskim i naturalistycznym odgrywa roślinność oraz jej rozmieszczenie. Odpowiednio skomponowane grządki nadadzą ogrodowi swojski klimat. Pamiętać należy, że towarzystwo jednych roślin może mieć zły wpływ na inne. Nieodzowny składnik ogrodu wiejskiego i naturalistycznego stanowią takie rośliny jak słonecznik czy bez. Trudno sobie także wyobrazić ogród wiejski bez różnokolorowego kwiatostanu. W ogrodach naturalistycznych często goszczą także zioła. Ogrody wiejskie i naturalistyczne generalnie powinna cechować roślinność prosta, nieco nawet pospolita. Stałym elementem ogrodów wiejskich i naturalistycznych jest warzywnik, który najlepiej oddzielić od pozostałej części ogrodu żywopłotem. Pełnoprawnym elementem, nadającym naturalny charakter, będą tu również drzewa owocowe.

Architektura i akcesoria

Dużą rolę w ogrodzie wiejskim odgrywają alejki łączące poszczególne jego części. Do utwardzenia podłoża w głównej części ogrodu najlepiej nadaje się bruk lub stara cegła, w dalszej części ścieżki mogą być już żwirowe. W przypadku ogrodów wiejskich duże znaczenie odgrywają różnego rodzaju elementy architektury oraz akcesoria w postaci starych mebli, donic, glinianych kwietników czy innych „staroci”.

Wręcz nieodzownym elementem ogrodów wiejskich jest drewniane ogrodzenie, jeśli nie całości, to przynajmniej fragmentu. Jeżeli zaś całe ogrodzenie musi być wykonane, np. ze względów bezpieczeństwa, w standardowym stylu, to dla celów estetycznych używa się fragmentów starych drewnianych płotów. Drugim rodzajem ogrodzenia charakterystycznego dla ogrodów wiejskich jest surowy kamień, nadający mu formę murku. Częstym elementem ogrodów wiejskich są także żywopłoty z dzikich krzewów owocowych. Z kolei w celach dekoracyjnych ustawia się tu elementy stare takie jak studnie czy ławeczki drewniane.

Trzeba pamiętać, że charakter ogrodu wiejskiego czy naturalistycznego, musi współgrać głównie ze stylem architektonicznym domu. Przy domach o nowoczesnej architekturze warto pomyśleć o dodaniu kilku modernistycznych elementów i roślin, nawiązując w ten sposób do stylu budynku mieszkalnego.

Ogrody wiejskie i naturalistyczne w dobie powrotu do natury mają przed sobą ogromną przyszłość, trend ten jest już widoczny w całej Europie, a wzorem stają się nasze polskie tradycyjne ogrody.

Pracownicy firmy Gordo Studio podpowiedzą Państwu, jak zagospodarować dużą przestrzeń i przekształcić ją np. w ogród wiejski. Naszych specjalistów charakteryzuje gruntowna wiedza z zakresu botaniki i architektury krajobrazu, co pozwala na stworzenie oryginalnych, ale też praktycznych projektów. Zadowolenie dotychczasowych klientów potwierdza, że nasze umiejętności procentują trwałym pięknem ogrodów.