You are here:  / Ogród / Ogrody leśne i ogrody w lasach

Ogrody leśne i ogrody w lasach

Ogród leśny zdobywa popularność najszybciej z pozostałych stylów ogrodowych. Las kojarzony jest z naturą w swej najczystszej postaci, a ten z kolei według powszechnej opinii najlepiej służy odpoczynkowi. Trudno nie zgodzić się z tym poglądem, wszak tzw. wyjazd na łono natury utożsamiany jest z wyjazdem do najbliższego lasu właśnie.

Jeżeli chodzi o przydomowe ogrody leśne, to mamy tu do czynienia z dwoma rodzajami. Ogrody, w których zamierzamy stworzyć, w większym lub mniejszym wymiarze, namiastkę naturalnego lasu, możemy określić ogrodami leśnymi. Natomiast ogrody, które mają być zrealizowane na terenie lasu, najczęściej będącego częścią naszej działki, możemy nazwać ogrodami w lesie. Panuje przekonanie, że ogród leśny wymaga minimalnej pielęgnacji w porównaniu z innymi typami ogrodów. Tak jest w rzeczywistości. Jednakże ogrody leśne, ze względu na swój specyficzny charakter, wymagają profesjonalizmu oraz doświadczenia w ich projektowaniu, realizacji i budowie.

Ogrody leśne

Ogród leśny, to generalnie mówiąc próba przeniesienia fragmentu lasu do naszego przydomowego ogródka – oczywiście w postaci, która nie będzie zakłócała pozostałego otoczenia. Wiąże się to z faktem, zastosowania tylko nielicznych roślin tworzących las. Ogród leśny już w fazie projektowania wymaga przemyślanego podejścia. Warunkiem sukcesu jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Roślinność leśna (byliny, iglaki, itp.), z reguły wielosezonowa, wymaga zdecydowanie innej gleby niż standardowe rośliny jednosezonowe, sadzone w tradycyjnym ogrodzie. Rodzaj przygotowanego podłoża będzie w przyszłości determinował naszą leśną roślinność, dlatego tak ważne jest poświęcenie temu elementowi dużej uwagi. Z reguły ogrody leśne tworzą dość luźniejszą formę w stosunku do innego rodzaju ogrodów, z racji ich większego upodobnienia do naturalnego lasu. Są też łatwiejsze w realizacji niż ogrody w lesie, ponieważ tutaj projekt tworzony jest od podstaw. Natomiast w ogrodach w lesie, musimy z projektem dostosować się do zastanego  już środowiska.

Oczko wodne i woda w ogrodzie leśnym

W ogrodach leśnych możliwie jest posiadanie oczka wodnego lub stawu. Trzeba jednakże pamiętać, że ze względu na otoczenie drzew, trudniej będzie tu utrzymać ich czystość. Jest to sytuacja nietypowa w stosunku do ogrodów zlokalizowanych na otwartej przestrzeni. Przydatne tu będą liczne akcesoria (pompy, filtry) dostępne na rynku. Umieszczenie, choćby niewielkiego oczka wodnego w naszym ogrodzie leśnym, pozwoli na pewne urozmaicenie i da okazję, by cieszyć się odgłosem wszelkiego rodzaju fauny. Oczko wodne to także możliwość obecności ciekawej flory, która kwitnąc na początku lata, ożywi swym kolorytem nasz ogród.

Ogrody w lasach

Ogród w lesie to zasadniczo bliźniaczy pomysł do ogrodu leśnego. Jednakże w tym przypadku, jego realizacja wynika najczęściej z chęci zagospodarowania części naszej działki, która jest terenem leśnym. Często taka sytuacja wymuszona jest przepisami, zakazującymi ingerencję w zastany drzewostan, lub wysokimi kosztami wycinki tychże drzew. Wtedy nie pozostaje nam nic innego jak urządzić ogród w lesie.

Projektant ogrodu w lesie musi, na podstawie wiedzy i doświadczenia, dostosować się do już zastanego środowiska. Rodzaj lasu, a co za tym idzie podłoża, będzie tutaj determinował charakter ogrodu. Według ogólnej zasady powinniśmy w jak najmniejszym stopniu ingerować w zastaną roślinność, skupić się na wydobyciu jej piękna. Ogród w lesie powinien mieć formułę bardziej zbliżoną do natury, niż ogród leśny zaprojektowany od podstaw. W ogrodzie w lesie nie musimy się ograniczać tylko do standardowych iglaków (tuje, cisy, świerki czy jałowce), możemy pokusić się o posadzenie konwalii czy zimozielonych rododendronów, dla których leśne, cieniste i wilgotne otoczenie będzie idealnym miejscem na rozwój. Zalecić można nawet posadzenie, ale z umiarem, kilku roślin wielosezonowych, które ubarwią całość swym kolorytem. Podłoże leśne nie wyklucza całkowicie obecności różnego rodzaju traw, jednakże gleba wtedy będzie wymagała dodatkowej i starannej pielęgnacji. Pomimo wielu trudności jakie niesie za sobą przygotowanie ogrodu w lesie (gdzie panują zupełnie inne stosunki wodne, warunki glebowe i świetlne niż na otwartej przestrzeni, większość roślin ozdobnych źle znosi konkurencję drzew i krzewów leśnych), warto jednak poświęcić odrobinę pracy, aby cieszyć się naturalnym klimatem lasu na naszej działce.

Ogrody  leśne i ogrody w lesie zdobywają coraz większe uznanie, stały się po prostu modne, głównie z faktu, że odpowiednio zaprojektowane i fachowo zrealizowane w dłuższej perspektywie wymagają mniejszych nakładów, a cieszą jeśli nie bardziej, to przynajmniej tak samo jak tradycyjne ogrody.

Gordo Studio posiada duże doświadczenie w realizacji ogrodów leśnych i w lasach. Przy wykonywaniu tego typu projektów wykorzystujemy bogatą wiedzę naszych specjalistów, posiadających długoletnią praktykę. Naszym celem jest satysfakcja klientów. Przy współpracy z nami mogą Państwo liczyć na otwartość wobec ich koncepcji oraz fachową poradę.