You are here:  / Ogród / Ogrody klasyczne

Ogrody klasyczne

Określenie „klasyczny” może być różnie rozumiane. Najczęściej jednak zestawia się je z takimi przymiotnikami, jak uporządkowany i harmonijny. Taki właśnie ma być ogród klasyczny, którego usystematyzowany wygląd nosi wyraźne ślady ingerencji człowieka.

Ich tradycja sięga osiemnastowiecznych ogrodów francuskich, dobrze znanych ogrodów przypałacowych i przyklasztornych. Wybiera się dla nich duże lub ewentualnie średnie powierzchnie, pozwalające na efekt przestronności. Wewnątrz stosuje się proste, często symetryczne kształty. Cała przestrzeń zaaranżowana jest z konsekwencją i wręcz dyscypliną. Ogrody tego typu wyróżniają się m.in. podziałem na części, z których każda spełnia inne zadanie. Ważna jest tu jakość a nie ilość. Efektem minimalizmu będzie za to wyjątkowa elegancja.

Królestwo geometrii

Jeśli w ogrodzie spotkamy rośliny przystrzyżone na podobieństwo geometrycznych kształtów, to jest to znak, że został on urządzony w oparciu o klasyczne wzory. Zarówno trawa jak i krzewy i drzewa są równo przycinane, by nadać im wygląd określonych figur. Z kolei inwencją można się wykazać przy ich rozmieszczeniu w planie całego ogrodu. Jednym z rozwiązań jest posadzenie kilku egzemplarzy danego gatunku obok siebie i systematyczne strzyżenie według wybranego kształtu. Efektem tego podejścia może być prostokątny żywopłot np. z popularnego bukszpanu. Do wykonania takiego żywego ogrodzenia odpowiednie będą również cisy, żywotniki, ligustry oraz porzeczka alpejska.

Ciekawy wygląd można uzyskać np. poprzez symetryczne rozmieszczenie pojedynczych drzew czy krzewów i nadanie im owalnych, zaokrąglonych kształtów stożka, kuli, kolumny a nawet spirali. Samotnie najchętniej sadzi się rośliny iglaste, które same w sobie posiadają interesujące formy. Możliwe jest jednak ustawienie kamiennych donic z kwiatami lub innymi, odpowiednio ukształtowanymi, roślinami. Z drzew liściastych na tyle regularnych, że nie wymagają ingerencji, wymienić należy klon zwyczajny, grab pospolity, jesion wyniosły, surmię wigoniową czy wiśnię piłkowaną.

Ogród klasyczny to nie tylko drzewa i krzewy. Odnajdą się w nim również kwiaty, a konkretnie prosto uformowane rabaty. Najczęściej biegną one pod kontrolą linii kwadratowych, prostokątnych lub trójkątnych.

Poza roślinnością ciekawą częścią „ożywioną” ogrodu klasycznego może być zbiornik wodny o regularnych kształtach. Oczko wodne lub fontannę można uczynić atrakcyjną dominantą ogrodu, do której będą prowadzić wszystkie ścieżki i która stanie się swoistym centrum życia towarzyskiego.

Podział na funkcje

Wspomniane uporządkowanie ogrodów klasycznych przejawia się nie tylko w dyscyplinie, jakiej poddawany jest wygląd roślin. Jego duża przestrzeń wymaga wydzielenia różnych części, z których każda ma pełnić inną funkcję.

Pierwsza wyłania się strefa reprezentacyjna, na którą składa się wjazd na posesję i wejście do domu. Dalej powinien pojawić się „wstępny” ogród tzw. przedogródek. Fachowcy zwracają uwagę, by zadbać o rodzaj tutejszego podłoża, komponującego się z wyglądem nieruchomości. Coraz częściej do utwardzenia nawierzchni stosuje się granitową kostkę brukową lub cegłę klinkierową, które można ułożyć w różne wzory. W dalszych częściach ogrodu alejki są nie tylko przestrzenią komunikacji ale stają się istotnym elementem kompozycji, rozgraniczającym poszczególne strefy. Reprezentacyjny charakter ogrodu mogą również wzbogacić kamienne wejściowe schody, z ostrymi kantami.

W dalszej części powinien się znajdować właściwy ogród, gdzie dominuje natura – odpowiednio zadbana przez człowieka. W tej strefie również można wyróżnić kolejne. Bez względu na ich przeznaczenie i ilość kompozycja właściwego ogrodu powinna się wyróżniać jasną organizacją przestrzeni, widoczną dla właścicieli oraz gości. Zastosowanie znajdą tu symetria, harmonia, regularność. W pierwszej kolejności trzeba zaplanować część wypoczynkową ogrodu, która w okresie letnim może być również miejscem posiłków. Z mebli specjaliści polecają te wykonane z metalu, żeliwa lub drewna. Ich dodatkową zaletą powinny być klasyczne zdobienia. W roli części wypoczynkowej odnajdzie się też przedłużenie tarasu z wygodnym fotelem lub hamakiem.

Jeżeli chodzi o elementy wystroju inne niż te ze świata ożywionego, to twórcy ogrodu klasycznego mają pewne pole do popisu. Właściwy klimat łatwo uzyskać przez rozstawienie w strategicznych miejscach rzeźb, posągów. Niewątpliwą atrakcją stanie się umieszczony w centrum zegar słoneczny.

Założenie ogrodu klasycznego wiąże się z dużym wysiłkiem oraz większym nakładem kosztów i czasu. Również jego pielęgnacja wymaga licznych i systematycznych działań takich jak częste przycinanie roślin i koszenie trawy. Opieka nad nim wymaga więc porady fachowca, zwłaszcza jeśli chcemy, by ogród był atrakcyjny przez cały rok.

Firma Gordo Studio służy pomocą przy interesującym rozplanowaniu przestrzeni ogrodu klasycznego. Zwolennicy tradycji mogą liczyć na porady specjalistów od architektury krajobrazu z długoletnim stażem. Znajdą tu też Państwo odpowiedź na pytania dotyczące pielęgnacji roślin. Naszą wizytówką jest pełne zaangażowanie w projekt i otwarte podejście we współpracy z klientem.