You are here:  / Materiały budowlane / Kruszywa sztuczne w budownictwie

Kruszywa sztuczne w budownictwie

Kruszywa sztuczne wytwarza się z surowców mineralnych lub opadów przemysłowych takich jak żużel czy popiół, które podczas przetwarzania poddaje się działaniu wysokiej temperatury. Niektóre z kruszyw odpadowych nie poddaje się obróbce cieplnej. Wszystkie te kruszywa są mniej lub bardziej porowate, mimo to wytrzymują duże obciążenia, a wykonane konstrukcje i elementy z betonu z kruszywem lekkim są lżejsze od tych z żwirem i piaskiem. Ich zaletą jest również cena, która jest niższa niż kruszyw mineralnych.

Kruszywa sztuczne najczęściej wykorzystuje się do produkcji betonów kruszywowych zwanych lekkimi, które są dużo lżejsze, zazwyczaj mają wyższą termoizolacyjność i żaroodporność niż beton z kruszywem naturalnym. Można z niego wykonać konstrukcje monolityczne, ściany, słupy, belki i konstrukcje sprężone. Z betonu lekkiego produkuje się również pustaki ścienne i stropowe, bloczki oraz elementy ogrodzeń i wazony do kwiatów. Produkty te łatwo tnie się piłą i można w nie wbijać gwoździe i wiercić otwory.

Innym zastosowaniem kruszyw sztucznych jest sztuczny piasek. Drobne frakcje większości kruszyw lekkich można stosować do produkcji betonu zamiast zwykłego piasku. Z kruszywa sztucznego można przygotowywać zaprawy murarskie i tynkarskie, dodawać do betonu, a więc można z niego wybudować dom. Dzięki dobrym właściwościom termoizolacyjnym kruszywa, zaprawy takie są ciepłochłonne.