You are here:  / Ogród / Budowa kominka w ogrodzie

Budowa kominka w ogrodzie

Kominek w ogrodzie to inwestycja na wiele lat. Warto więc dobrze zaplanować, w którym miejscu ogrodu i z czego go wybudujemy.

Kominek pełni rolę funkcjonalną a zarazem jest elementem dekoracyjnym ogrodu. Wygląda okazalej niż tradycyjny grill, można przyrządzać w nim posiłki, wieczorem ogrzać się przy ogniu, a dodatkowo można w nim palić np. ścięte gałązki, których nie mamy gdzie wyrzucić.

Wybór miejsca

Ze względów konstrukcyjnych najłatwiej buduje się kominek przy ścianie budynku, garażu czy murowanego płotu. Jeśli dopiero jesteśmy w trakcie budowy domu, zaplanujmy od razu przewód kominowy w zewnętrznej ścianie budynku. Kominek może tez stać pośrodku ogrodu lub też w jednym z jego zakątków. Jeśli mamy zadaszony taras, to wygodnie będzie mieć tam kominek. Możemy z niego korzystać również w deszczowe dni.

Z czego?

Aby kominek dobrze się komponował z otoczeniem, do jego budowy najlepiej użyć materiałów zastosowanych do wykończenia ścian domu, trasu, schodów czy ogrodzenia. Może to być klinkier, kostka granitowa, kamień, cegła. Ważne by komora paleniska była zrobiona z materiałów żaroodpornych np. cegły szamotowej, płyty żeliwnej. Trzeba też pamiętać by w tym miejscu nie stosować stalowych prętów zbrojeniowych, które rozszerzając się pod wpływem gorąca szybciej niż zaprawa murarska mogłyby rozsadzić kominek. Cała konstrukcja powinna stać na betonowej ławie fundamentowej, a stopy fundamentu powinny sięgać poniżej poziomu przemarzania gruntu.

Jak budować?

Chociaż kominek w ogrodzie wygląda podobnie jak w pomieszczeniu, to ich konstrukcja różni się nieco. Kominki domowe maja duże komory palenisk i węższe przewody kominowe, gdyż służą przede wszystkim do ogrzewania. Natomiast w przypadku kominka ogrodowego znaczenie ma to, aby przy silnych podmucha wiatru cały dym wychodził przez komin, a nie rozprzestrzeniał się na siedzące obok osoby. Główną zasadą konstrukcji kominka ogrodowego jest zachowanie proporcji 1:1 między poprzecznym przekrojem przewodu kominowego a pionowym komory paleniska. Konsekwencją tego typu konstrukcji jest okazały komin. Można go zwieńczyć daszkiem, który będzie pełnił rolę dekoracyjną a zarazem praktyczną – będzie gasił wylatujące iskry z komina, a deszcz i śnieg nie będą wpadały do przewodu i na palenisko.

W kominku możemy palić nie tylko drewnem, ale również węglem drzewnym. Dobrze by znalazło się w nim miejsce na składowanie opału. Palenisko budujemy na wysokości około 60 cm, tak by był wygodny dostęp. Nad paleniskiem umieszczamy ruszt, najlepiej o regulowanej wysokości, do układania szaszłyków, kiełbasek , mięsa i ewentualnie rożen na kurczaki czy prosiaka. Nawierzchnię wokół kominka dobrze jest wyłożyć podobnym materiałem, tak by trawa się nie wydeptała.