You are here:  / Ekologia / Biomasa dla lepszego klimatu

Biomasa dla lepszego klimatu

W ostatnich czasach coraz częściej mówi się o zanieczyszczaniu powietrza spowodowanym spalaniem paliw stałych. Chodzi tu głównie o węgiel brunatny, ale również o spalanie odpadów z naszych domów i ogrodów. O tym, jak spalanie niewłaściwego paliwa może zadymić szeroką okolicę, przekonał się nie jeden z nas. Większość jednak poprzestaje na narzekaniu na uciążliwego sąsiada, mało kto pomyśli o oficjalnej skardze.

W ostatnich czasach coraz częściej mówi się o zanieczyszczaniu powietrza spowodowanym spalaniem paliw stałych. Chodzi tu głównie o węgiel brunatny, ale również o spalanie odpadów z naszych domów i ogrodów. O tym, jak spalanie niewłaściwego paliwa może zadymić szeroką okolicę, przekonał się nie jeden z nas. Większość jednak poprzestaje na narzekaniu na uciążliwego sąsiada, mało kto pomyśli o oficjalnej skardze.

Przepisy prawne o ochronie środowiska nakazują pod groźbą kary przestrzeganie dopuszczanych limitów emisji szkodliwych substancji, jednak z drugiej strony legislatywa uniemożliwia bezpośrednie ukaranie sąsiada, który dopuścił się szerokiego zanieczyszczenia powietrza. Kluczowymi pozostają pytania – czy ktoś kontroluje stan powietrza w naszych gminach, dbając o utrzymanie limitów emisyjnych? Kto ma prawo do pouczenia nieodpowiedzialnego sąsiada i nałożenie na niego kary? Jak właściwie chronione jest nasze zdrowie?

Policja nic nie zdziała

Policja często pozostaje bezsilna wobec problemu zanieczyszczania powietrza. Pewien mieszkaniec centrum miasta zanieczyszczał okolicę trującymi substancjami pochodzącymi ze spalanych przez niego odpadków. A wszystko w ciasnej przestrzeni między kamienicami. Jeden z sąsiadów poprosił o pomoc policję, ta jednak nie mogła dostać się do miejsca, skąd pochodziło zanieczyszczenie. W ten sposób akcja interwencyjna skończyła się fiaskiem, a nie liczący się z niczym obywatel pozostał bezkarny. To tylko przykład bezsilności naszych sił policyjnych w tej tak ważnej dla nas wszystkich sprawie.

Snaha o nápravu vychází naprázdno

Občanské sdružení ENERGY CENTRE České Budějovice ve snaze pomoci zamezit nepřípustnému znečišťování ovzduší při spalování tuhých paliv chtělo v závěrečném dokumentu akce „Fórum biomasa“, která se uskutečnila v listopadu 2007, mimo jiné podpořit  návrh na vznik takového legislativního opatření, které by umožňovalo oprávněné osobě kontrolovat dodržování emisních limitů a ukládat pokutu v případě, že zjistí nedovoleného znečišťování ovzduší při spalování tuhých paliv.
Oprávněnou osobou by mohl být například servisní technik, který bude podle nově přijatých legislativních předpisů provádět pravidelné prohlídky kotlů. Kromě toho, že bude umět kotel také seřídit a vyčistit, poradí, jak zatápět a jak zdroj tepla správně provozovat. Více než 80 % účastníků akce však se zařazením návrhu do závěrečného společného prohlášení nesouhlasilo.

Przestrzeganie instrukcji obsługi kotłów

Niewłaściwemu zanieczyszczaniu powietrza może niekiedy zapobiec zwykłe przestrzeganie zasad i poleceń producentów kotłów: właściwe ogrzewanie, wykorzystywanie zalecanych rodzajów paliw oraz spalanie ich w taki sposób, aby negatywny wpływ na środowisko naturalne ograniczyć do minimum. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest dodatkowa instalacja zbiornika akumulacyjnego, który umożliwi optymalne wykorzystanie pieca, a ponadto poprawia komfort obsługi obniżając jednocześnie zużycie paliwa. Wyjątkiem są specjalne kotły peletowe o płynnej regulacji mocy, które osiągają wysoką efektywność nawet przy niższych ustawieniach, a dzięki paliwu ekologicznemu (drewniane pelety) spełniają dopuszczalne normy emisyjne.

Pelety – paliwo przyszłości

Drewniane pelety można oznaczyć jako odnawialne źródło energii, a co ważne – można je automatycznie transportować aż do kotła. Cena takich pelet w porównaniu do innych paliw jest przystępna. Dlatego też coraz częściej wykorzystywane są do ogrzewania domów zarówno w rozwiniętych europejskich krajach, jak i w USA, Kanadzie, Azji i Australii. Na przykład w górnej Austrii pelety należą do najbardziej rozpowszechnionych rodzajów paliw stałych wykorzystywanych do produkcji ciepła.
Dzisiejszy postęp techniczny umożliwia wykorzystywanie kondensacyjnych kotłów peletowych oraz małych kogeneracyjnych jednostek zarówno do produkcji ciepła, jak i elektryczności. Jeśli więc zdecydujesz się zastąpić swój obecny piec alternatywnym źródłem ciepła, najlepiej skonsultuj się z fachowcem – projektantem systemów ogrzewania lub też z niezależnym doradcą energetycznym.