You are here:  / Auta i Samochody / Organizujemy szkolną wycieczkę – wynajem autokaru

Organizujemy szkolną wycieczkę – wynajem autokaru

Organizujemy szkolną wycieczkę – wynajem autokaru
1 vote, 5.00 avg. rating (84% score)

Organizowanie szkolnej wycieczki nie należy do banalnych zadań, ale dla sprawnego organizatora, który umie planować to bułka z masłem.

Wynajem autokaru jako środka transportu dla uczniów i ich opiekunów stał się już standardem. Trudno bowiem o bardziej elastyczny, komfortowy, a zarazem niedrogi środek umożliwiający zorganizowanie szkolnej. Z wielu względów autokar jest bardziej odpowiedni niż samochód, pociąg, czy też autobus rejsowy. Zdecydowanie najlepiej odpowiada potrzebom organizatorów. Trzeba jednak pamiętać o pewnych kwestiach, które w istotny sposób wpływają zarówno na bezpieczeństwo, jak i komfort podróży autokarem.

Organizator odpowiedzialny za wybór autokaru

Przed wyborem firmy autokarowej, z którą zostanie podpisana umowa o świadczenie usługi wynajmu autokaru, warto przyjrzeć się co najmniej kilku ofertom różnych przedsiębiorstw w regionie. Nie chodzi tylko o wybór jak najbardziej korzystnej ceny. Cena jest korzystna wtedy, gdy za stosunkowo dobrą jakość, płacimy mniej niż u konkurencyjnego przewoźnika, który mimo podobnego poziomu usług żąda większej zapłaty. Zdecydowanie nie warto kierować się wyłącznie kryterium najniższej ceny, choć może się okazać w praktyce, że przedsiębiorca przewozowy, który proponuje przewóz najmniejszym kosztem cieszy się dobrą renomą i dysponuje dobrą flotą ? takie przypadki zdarzają się jednak bardzo rzadko.

Cena usługi wynajmu autokaru jest kompromisem

Autokary szkolne są przez wielu przedsiębiorców oferowane na wynajem w bardzo niskiej cenie. Taki sposób zwrócenia uwagi potencjalnych klientów świadczy jednak o tym, że najwyraźniej firma przewozowa nie ma innego sposobu na konkurowanie z dobrymi przewoźnikami i musi sztucznie zaniżać cenę. W konsekwencji dochodzi do sytuacji, w której przewoźnik oszczędza nie tylko na komforcie, ale również na bezpieczeństwie pasażerów. W przypadku bezpieczeństwa uczniów nie można iść natomiast na kompromis.

Sprawny autokar z doświadczonym kierowcą

Priorytetem dla osoby organizującej wycieczkę szkolną powinno być znalezienie autokaru z doświadczonym kierowcą. Trudno to osiągnąć, jeżeli zerka się tylko na oferty różnych przedsiębiorstw przewozowych. Warto spotkać się z osobą zarządzającą przedsiębiorstwem, żeby omówić wstępną ofertę i zapoznać się z flotą autokarów. Nie bez znaczenia są też opinie na temat przedsiębiorstwa przewozowego. Trzeba jednak wziąć pod uwagę to, że recenzjami w sieci internetowej bardzo łatwo manipulować. Ocena klientów-internautów nie powinna być decydującym kryterium, ale może pomóc.

Warto zwrócić uwagę na to, czy przewoźnik autokarowy uzyskał nagrody branżowe, jakie ma certyfikaty i uprawnienia. Są to bardzo obiektywne wskaźniki umożliwiające określenie czy mamy do czynienia z profesjonalistą. Organizator wycieczki szkolnej może również przeprowadzić kontrolę stanu technicznego autokaru szkolnego. Wylegitymowanie kierowcy i zbadanie, czy nie jest pod wpływem alkoholu tuż przed wyjazdem należą już do kompetencji policjantów, a nie organizatora wycieczki.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą wynajmującą busy w Rzeszowie. Więcej informacji na temat przewoźnika na stronie www.autokary-lancut.pl